Karaçay Çerkes’te durum kötüye gidiyor

Karaçay-Çerkes’te 7 Haziran saat 10.00’da açıklanan resmi verilere göre 75 yeni koronavirüs vakası tespit edildi.

Ülkede tespit edilen toplam Covid-19 vaka sayısı 1580 olarak belirtildi. Bu hastalardan 405’i iyileşirken 8 hasta ise virüs nedeniyle hayatını kaybetti.

“Politika 09″ adlı haber kanalının aktardığı verilere göre ise Karaçay-Çerkes’te hastanelerde 168 kişiden fazla hasta hayatını kaybetti.

65 bin kişinin yaşadığı Karaçayevsk şehri ve çevresindeki köylerde de durum kötüye gidiyor. Sağlık ekipmanı ve sağlık çalışanının yetersiz olduğu şehirde, tomografi çeken ekibr de virüs bulaşınca şehirde virüs teşhisi yapacak sağlık ekibinin olmadığı ortaya çıktı.

Karaçayevsk şehrindeki hastaların son üç gündür tomografi ve diğer sağlık hizmeti için başkent Çerkesk’e götürüldüğü belirtildi.

Üçkeken Kasabasın’da da durum ciddiyetini koruyor. Halk, yardım için nereye başvuracağını dahi bilmediğini belirtti.

Malo-Karaçayevsk Bölgesi’nde de durum kötüleşiyor. Yerel sakinler bölgedeki son durumu şöyle anlatıyor; “Bölgede felaket bir durum söz konusu. Covid belirtisi gösteren hastaların testleri dahi yapılmıyor. Hastalar için ilaç ve tıbbi ekipman yeterli değil. Merkez hastanede doktorların çoğuna virüs bulaşmış durumda. Doktorlar ise hala görevini sürdürüyor. Hastanede, hasta yatak sayısı yeterli değil. Başhekime ise hala ulaşılamıyor.”

Geçtiğimiz günlerde ise Birleşik Arap Emirlikleri’nden Karaçay-Çerkes ve birkaç ülkeye insani yardım alınacağı haberi de yerel haber kaynaklarına yansıdı.

Kadirov’un Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed Al Nahyan ile görüştüğü ve bölgeye insani yardım yapacağı belirtildi.

Medyaya yansıyan haberlere göre, yardımların Grozni Havalimanı’na indikten sonra, başta Karaçay Çerkes olmak üzere İnguşetya, Kuzey Osetya ve Kabardey Balkar’a ulaşacağı belirtildi.

Kaynak: Politika 09