Kayıp İnguş protestocular Nalçik’te bulundu

Eylül ayında Kadirov ve Yevkurov yönetimi arasında varılan mutabakata göre İnguşetya’nın  bir bölümü komşu Çeçenya’ya bırakılıyordu. Varılan mutabakatın kamuoyuna açıklanmasının ardından İnguş protestocular pek çok kez kararı protesto etmek için Magas’ta toplanmışlardı.

Göstericiler Çeçenya ile İnguşetya yönetimi arasında varılan tartışmalı sınır anlaşmasını protesto ederek Devlet Başkanı Yunus-Bek Yevkurov’un istifasını istemişti.

Geçtiğimiz günlerde Magas’ta düzenlenen gösteriler sonrası, Magas Bölge Mahkemesi Rusya Federasyonu İdari Suçlar Kanunu’nun 20.2 maddesi uyarınca bazı protestocuları 10 gün gözetim kararıyla tutukladı.

İnguş protestocu liderler Barah Çemurziev, Musa Teptsaev ve Ahmed Barahoev ise miting kurallarını ihlal etti iddiasıyla Magas Bölge Mahkemesi tarafından tutuklandı. Protestocu tahmadeler helikopterle İnguşetya’dan Kabardey-Balkarya’ya götürüldü.

Ayrıca İnguşetya insan hakları yetkilisi Jambulat Ozdoyev, bir süredir haber alınamayan göstericilerin kent karakolunda gözaltında tutulduğunu aktardı.

KR/VA