Koçesoko’ya hapis cezası

Kabardey-Balkar Yüksek Mahkemesi, Urvansky Bölge Mahkemesi tarafından aktivist Martin Koçesoko’nun uyuşturucu madde bulundurma suçundan yargılandığı davayı onadı. Verilen karara göre Koçesoko bir yıl boyunca özgürlük kısıtlaması ile üç yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Xabze sivil toplum kuruluşu başkanı Martin Koçesoko 7 Haziran 2019’da Nalçik’te gözaltına alındı. Soruşturmaya göre, arabasında 263 gram esrar bulundu. Koçesoko mahkemede yaptığı savunmasında kendisini itibarsızlaştırmak için aracına uyuşturucu konduğunu, kendisine işkence yapıldığını, ailesinin işkenceyle tehdit edildiğini ve bu yüzden itirafta bulunmak zorunda kaldığını belirtiyor.

Meslektaşları ve arkadaşları Koçesoko’nun gözaltına alınmasını aktivist faaliyetleriyle ilişkilendiriyor. Koçesoko’ya açılan ceza davasının aynısı Medusa haber sitesinde gazeteci olan İvan Golunov’a karşı da açılmıştı. Rus Ceza Yasası’nın 228. maddesindeki uyuşturucu bulundurma ile ilgili olarak, gazeteci Jalaudin Geriyev ve Çeçenya İnsan Hakları Aktivisti Oyub Titiyev hakkında açılan ceza davaları da aynı senaryoyla üretilmişti. Koçesoko’nın avukatı, kararın hukuka aykırı olduğunu, sonuçlarının davanın koşullarına uymadığını aktardı. Tanıkların ön soruşturmada verdikleri ifadeleriyle duruşmalarda verdikleri çelişkili ifadelerin mahkeme tarafından dikkate alınmadığını ve işkence iddialarının incelenmediğini belirtiyor.