Kuzey Osetya Müftülüğü kuruluşunun 25. yılını kutladı

Kuzey Osetya Müftülüğünün kuruluşunun 25. yılı, başkent Vladikavkaz’da kutlandı.

Kuzey Kafkasya’nın diğer bölgelerinden ve Azerbaycan’dan gelen çok sayıda din adamının bir araya geldiği tören, birçok işbirlikleri de beraberinde getirdi.

Bakü’den gelen heyet, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in imzaladığı Dostluk nişanını, Kuzey Osetya müftüsü Hacı Murat Gatsalov’a takdim etti.

Açılış konuşmasını yapan Kuzey Osetya müftüsü Hacı Murat Gatsalov, kendilerini yalnızca bir dini örgütlenme olarak değil, aynı zamanda bir kamu kuruluşu olarak gördüklerini dile getirdi.

Diyanetin kuruluş aşamasında kurucuların emeklerine dikkat çeken Gatsalov, “Kuzey Osetya Müftülüğünün kurulmasına sebep olan din adamlarına minnettarız. Neredeyse tüm hayatını müftülüğe adayan Dzanhot-Haci Hekilaev’i buradan ayrıca yad etmek istiyorum. Hekilaev, 1991 yılında Kuzey Osetya Müftülüğünü kurdu ve Nisan 2004’e kadar görevde kaldı. SSCB tarafından el konulup müze olarak kullanılan Sünni Camii tekrardan onun döneminde müslümanlara verildi. Hekilaev’e ve onun gibi öncülere ayrıca minnettarız.” dedi.

Gatsalov’un açıklamalarına göre, ülkedeki müslüman sayısı, genel nüfusun yüzde yirmisine tekabül ediyor.

Kaynak: KR