Lirika tehlike saçıyor

Nazran’da lirika ile mücadele eden gruba saldırıda bulunuldu. Kafkasya’da uyuşturucu madde olarak kullanılan Lirika ile son günlerde ciddi mücadele yapılıyor. Yapılan mücadeleler saldırıları beraberinde getirdi.

21 Ağustos gecesi, Nazran şehrinde 8 kişinin yaralandığı silahlı saldırı sosyal medyada gündem oldu. Görgü tanıklarına göre, kimliği belirsiz kişiler “antilirika06nazran” hareketinin gönüllülerine saldırıda bulundu. Silahlı saldırıyı uyuşturucu satıcılarının yaptığı söyleniyor.

Nazran şehir yönetimi tarafından kurulan “Antilirika” hareketine karşı daha önce de saldırı girişimi olmuştu. Hareketin temsilcisi Musa, “Lirika ticareti yapan herkes şu an saraylarda yaşıyor. İnsanları zehirleyen bir kesim saraylarda oturuyor. Faaliyetlerimiz tamamen bu kişilere karşı. Bu nedenle bizden nefret ediyorlar ve devamlı saldırı girişiminde bulunuyorlar. Bu zehirle sonuna kadar yılmadan mücadele edeceğiz. Zehir tacirleri bizleri yıldıramayacak. Gençlerimizi zehirlenmelerine izin vermeyeceğiz.” dedi.

Kafkasya’da her bölgede bu zehirle mücadele edildiğini belirtti. Özellikle İnguşetya’da her şehirde ve hatta her köyde Lirika’nın yasadışı satışını engelleyici gönüllülerinin olduğunu belirtti. Bütün gönüllülerin gizli çalıştığını söyleyen Musa, son bir senede yüze yakın zehir tüccarını yakaladıklarını ve yaklaşık iki bin yasak uyuşturucu madde ele geçirdiklerini söyledi.

Ayrıca bu uyuşturucu madde eczanelerde de satılıyor. Lirika ilacını eczaneden yalnızca epilepsi hastaları reçeteyle temin edebiliyor.

Rusya’da 2013’den itibaren hızlıca yayılan uyuşturucu madde, Kafkasya’ya daha önceki yıllarda girdi.

Kaynak: CT