Medet Önlü duruşması 12 Aralık’ta

Medet Önlü cinayeti davasının duruşması 12 Aralık 2018 Çarşamba günü saat 14.00’te Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde gerçekleşecek. “Medet Önlü için Adalet Komitesi” ve Kafkas kurumları duruşmaya toplu katılım için kamuoyuna çağrıda bulundular.

Çeçen İçkerya Cumhuriyeti Türkiye Fahri Konsolosu Medet Önlü, 22 Mayıs 2013’te Ankara’daki ofisinde vurularak ölü halde bulunmuş, bunun üzerine cinayete ilişkin 9 kişi hakkında dava açılmıştı. Mahkeme, yargılama sonunda sanık Murat Aluç’a “tasarlayarak öldürmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet, “ruhsatsız tabanca bulundurmak” suçundan da bir yıl hapis cezası vermişti. Sanıklardan Mehmet Akif Cömert, “insan öldürmeye iştirak” suçundan 18 yıl, diğer sanıklardan İbrahim Şimşek “suçluyu kayırmak”tan 4 yıl hapis cezasına çarptırılırken, dört sanığa da aynı suçtan 6’şar ay hapis cezası verilmişti. Aluç’u cinayete azmettirmek suçundan “ağırlaştırılmış müebbet” ile ruhsatsız tabanca bulundurmak suçundan da 3 yıla kadar hapsi istenen Ezbulatov ile “cinayete yardım” suçundan 20 yıla kadar hapsi istenen Peltek hakkındaki dosya ise firari olmaları nedeniyle sonuçlanamamıştı. Alanya’da Aralık 2017’de sahte kimlikle yakalanan Peltek ise önceki celselerde yaptığı savunmada suçlamaları reddetmişti.

Medet Önlü, 1960 yılında Kahramanmaraş’ta doğdu. Üniversite eğitimini Bursa’da tamamladı. I. Çeçen-Rus ve II. Çeçen-Rus Savaşlarında Türkiye’de çeşitli görevlerde bulundu. 2005 yılında Çeçen İçkerya Cumhuriyeti tarafından “Türkiye Fahri Konsolosu” olarak atandı. Evli ve üç çocuk babası olan Önlü, 22 Mayıs 2013’te Ankara’da şehit edildi.