Nogaylar Antalya’daki futbol turnuvasında buluştu

Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığının ev sahipliğinde Antalya’da düzenlenen 5. Uluslararası Nogay Türkleri Futbol Turnuvası, dünya üzerinde yaşayan Nogayları Türkiye’de buluşturdu.

7 ülkeden 90 futbolcunun bulunduğu şampiyona, Gençlik ve Spor Bakanlığının himayesinde Nogay Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği ile Nogay Türkleri Gençlik ve Spor Derneğinin organizatörlüğünde düzenlendi. Antalya’da 3 gün boyunca devam eden şampiyonaya Nogay El, İsveç, Norveç, Hollanda, Almanya, Romanya ve Türkiye’de yaşayan Nogayların oluşturduğu futbol takımları katıldı.

Sınırsız Futbol Projesi’ne katılan takımların tamamının birbiriyle mücadele ettiği, zevkli ve çekişmeli geçen mücadelelerden sonra FC Shabden (Nogay El) , Romanya, Hollanda ve İsveç takımları yarı finale yükseldi.

Final oynamak için yapılan karşılaşmalarda FC Shabden İsveç’i, Romanya ise Hollanda takımlarını yendi. Üçüncülük mücadelesinde İsveç penaltı atışları sonucu Hollanda’yı 6-5 yendi. Finalde Romanya takımını 5-0 yenen FC Shabden şampiyonluğa ulaştı.

İlki 2015 yılında Moskova’da düzenlenen Nogay Türkleri Futbol Turnuvası’nın ikincisi 2016’da Ankara, üçüncüsü 2017’de Oslo ve dördüncüsü ise 2018’de Amsterdam’da gerçekleştirilmişti.

Şampiyona kapsamında, ünlü Nogay Türkü dombra sanatçısı Arslanbek Sultanbekov, Nogaylarla bir araya gelerek konser verdi.

Kaynak: QHA