Prigojin: Rus halkını kandırmaktan vazgeçmek zorundayız

Rus ordusunun cephaneliklerinde yeteri kadar mühimmat olduğunu vurgulayan Prigojin, “Halihazırdaki durum Wagner’in sonunu getiriyor. Wagner şirketinin varlığı kısa bir süre sonra son bulacak. Biz tarih olacağız.” dedi.

Rus paralı asker grubu Wagner’in kurucusu Yevgeniy Prigojin, Rus ordusundan gereken mühimmatın kendilerine verilmemesi halinde Ukrayna askerleri ile çatıştıkları Bahmut’tan savaşçıların bir bölümünü çekeceklerini söyledi.

Prigojin, Rus gazeteci Semyon Pegov ile yaptığı röportajı sosyal medya hesabından yayımladı. Bahmut’ta Ukrayna askerleri ile çatışmalar sonucunda şehrin büyük bir kısmını kontrol altına aldıklarını kaydeden Prigojin, savaşçılarına verilen mühimmatın eksikliğine dikkati çekti.

Rus ordusunun cephaneliklerinde yeteri kadar mühimmat olduğunu vurgulayan Prigojin, “Halihazırdaki durum Wagner’in sonunu getiriyor. Wagner şirketinin varlığı kısa bir süre sonra son bulacak. Biz tarih olacağız.” dedi.

Çatışmalarda günde 80 bin merminin gerekli olduğunu, ancak kendilerinin 4 bin tane istediğini belirten Prigojin, “9 Mayıs’tan önce Bahmut’u ele geçirecektik. Bunu gören askeri bürokratlar mühimmat sevkiyatını durdurdu. Bu nedenle 10 Mayıs 2023’ten itibaren Bahmut’tan çekileceğiz.” dedi.

Ukrayna ordusunun sürekli Bahmut’a yeni asker gönderdiğini söyleyen Prigojin, artık kendilerine mühimmat verilmediğini öne sürdü. Ukrayna askerlerini yenmek için belirli sayıda mühimmata ihtiyaç olduğunun altını çizen Prigojin, mühimmatın yetersiz olması halinde bugünkü kaybettikleri savaşçıların 5 katını kaybedeceklerini ifade etti.

Rusya Başsavcısına ve Soruşturma Komitesine mühimmat vermeyenler aleyhinde başvuruda bulunmasına az kaldığını belirten Prigojin, mühimmat sorunu ile ilgili olarak Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’ya mektup yazdığını aktardı.

Mektupta yılın başından bu yana mühimmat konusunda destek olunmuş olsaydı Bahmut’un çoktan alınmış olacağını anlattığını ifade eden Prigojin, “28 Nisan bizim için karar günü idi. Bahmut’ta çatışmaya gidecek miyiz gitmeyecek miyiz karar vereceğiz. Burada olacak mıyız yoksa olmayacak mıyız? Biz vatanseveriz. Son mermimiz olduğu sürece Bahmut’ta olacağız. Ama bu mermi haftalarca değil, günlerce yetecek kadar. Eğer mühimmat eksikliği giderilmezse o zaman organize bir şekilde, fare gibi korkarak değil, ya çıkacağız ya da ölmek için kalacağız. Büyük ihtimal birliklerin bir bölümünü çekeceğiz. Her şey yolunda diye Rus halkını kandırmaktan vazgeçmek zorundayız.” diye konuştu.

Ayrıca Prigojin, Ukrayna ordusunun 15 Mayıs’ta Rus güçlerine yönelik karşı saldırıya geçeceğini iddia etti.

Şubat ayından bu yana, Rus paralı asker grubu Wagner’in kurucusu Prigojin, kendilerine artık mühimmat temin edilmediğini ileri sürerek, Rusya Savunma Bakanlığından destek istiyordu.

Rus insansız hava araçları (SİHA) perşembe akşamı Ukrayna’nın başkenti Kiev’e son birkaç günde dördüncü saldırılarını gerçekleştirdi. Kiev ve çevre bölgeler alarma geçirilirken en az bir SİHA’nın düşürüldüğü açıklandı.

Reuters’a konuşan görgü tanıkları, şehir merkezi yakınlarında silah sesleri ve art arda şiddetli patlamalar duyduklarını belirtti.

Kremlin yönetimi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i öldürmeyi amaçlayan bir insansız hava aracı saldırısının arkasında ABD’nin olduğunu iddia etmişti. Washington ve Kiev olayla ilgileri olduğunu kesin bir dille reddetmişti.

TASS haber ajansı, Putin’in cuma günü Rusya Güvenlik Konseyi’nin planlı toplantısına başkanlık edeceğini ve Kremlin olayının gündeme gelebileceğini bildirdi.