RF Güvenlik Konseyi’ne göre Kafkasya hala güvensiz bölge

3 Mart’ta, Kabardey-Balkar Cumhuriyeti Başkenti Nalçik’te, Rusya Fedesrayonu Güvenlik Konseyi Sekreteri Nikolay Patruşev’in katılımıyla, Kafkasya’da turizm ve gıda sektörlerinde güvenlik konulu bir toplantı yapıldı.

Patruşev, Kuzey Kafkasya’da son bir yılda terörizm ve ekstremizmin engellenmesi konusunda enformasyon çalışmalarının aktifleştiğini, ancak silahlı grupların faaliyetlerinin henüz durdurulamadığını açıkladı.

Patruşev, toplantıda, “Maalesef, dini-ekstremist yer altı örgüt faaliyetleri tümüyle bitirilemedi. Kafkasya’da, oranı hayli yüksek bir iş problemi var, özellikle gençler arasında” ifadesinde bulundu.

Patruşev, bölgede antiterör komisyonlarının çalışmalarının aktif hale getirildiğini, milletler arası uzlaşının sağlamlaşmasıyla ilgili programların hayata geçirilmesinin iyileştiğini, bununla birlikte gereken sosyo-politik istikrarın henüz sağlanamadığını kaydetti.

Patruşev ayrıca, Kafkasya’daki devlet başkanlarının “Güvenli Şehir” projesini hayata geçirmekte başarısız olduklarını söyleyerek, onları eleştirdi.

Patruşev, bölgede “Güvenli Şehir” programına bağlı olarak kurulması gereken kamera sisteminin uygulanması konusundaki endişelerini ifade etti ve 1 Ocak 2016 tarihinde çalışmaların henüz tamamlanmamış olduğunu kaydetti.

Patruşev’in ifadesine göre, bölgede güvenli şehir sistemi ile ilgili sadece 8 tesis bulunduğunu ve üstelik bunun yarısının Stavropol’de olduğunu belirtti. İnguşetya ve Kuzey Osetya’da bu komplekslerden hiç bulunmuyor. “Vatandaş-Polis” acil iletişim hattı ise sadece Kabardey-Balkar ve Stavropol Kray’da hayata geçti.

Eko Kavkaza’nın verdiği bilgilere göre, Patruşev, Kuzey Kafkasya’da 2015’de “Güvenli Şehir” merkezinin yardımıyla sadece 76 suçun açığa çıkarıldığını, bunun 2014’de yakalanan olayların yarısı olduğunu belirtti.