Rus gazeteci Golunov’a destek gösterisinde 400 eylemci gözaltına alındı

Rusya’da uyuşturucu bulundurmak ve satmak suçlaması ile gözaltına alınan gazeteci Ivan Golunov’un serbest bırakılmasının ardından, Golunov’u desteklemek için başlayan protestolarda 400 kişi gözaltına alındı. Protestocular, Golunov’u haksız yere gözaltına alan polislerin hesap vermesini istedi.

Rusya’da uyuşturucu bulundurmak ve satmak suçlaması ile gözaltına alınan ve 7 Ağustos’a kadar ev hapsi verilen gazeteci Ivan Golunov üzerindeki suçlamalar düşürülerek serbest bırakıldı. Yerel medya Golunov’a destek için başlayan protestolarda 400 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

Rus muhalif Aleksey Navalnıy başta olmak üzere Reuters, Der Spiegel ve muhalif yayın organlarına mensup birçok gazetecinin de gözaltına alındığı bildirildi.

Rus basını Rusya Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı açıklamada Golunov’un üzerinde yapılan uyuşturucu testlerinin negatif çıktığını, kanında herhangi bir uyuşturucu maddeye rastlanmadığını duyurdu.

Golunov’un gözaltına alınması, Rusya’nın en büyük üç gazetesinde aynı manşet ile duyurulmuş ve bunun medya özgürlüğüne yapılmış bir darbe olduğu belirtilmişti.

Golunov’un serbest bırakılması ardından da devam eden protestolarda, protestocular Golunov’u haksız yere gözaltına alan polislerin de hesap vermesini istiyor.

Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı İçişleri Bakanlığı binası yakınlarında Golunov destekçileri gösterilerine devam ediyor.

Kaynak: Euronews/DHA