Rusya Suriye’de askeri varlığını artırıyor

Daha önce Rusya’nın Suriye’de bulunan üsleri korumak için sınırlı askeri varlığının olduğunu Rusya Savunma Bakanlığı tarafından duyurulmuştu.

 

Rusya Halep’i elde etmek için 2016 Ekim ayında Akdeniz’e Filo göndermişti. Şimdi kara kuvvetlerini de artırmakta. Rusya’nın sürekli savaş tecrübesi olan ve Gürcistan, Kırım gibi operasyonlarda kullandığı birliklerin bulunduğu Çeçenya’daki Hankala üssünden Suriye’ye asker sevki sosyal Medya’ya yansıdı. Üsten Suriye gitmek için hazırlanan Çeçen asıllı askerler çektikleri videoyu sosyal Medya’da paylaştı. Paylaşılan video ve fotoğraflarda Çeçen askerler yerel hükümete bağlı üst düzey bürokratların ve Çeçen Müftüsü’nün katılımıyla uğurlandı.

 

 

Rusya yeni birliklerini Suriye’ye gönderirken, Suriye’den Rus askeri kayıpların haberleri çoğalıyor. Son bir hafta Halep’te Rusya bir hemşire ve bir subayı kaybetti.  Halep’te askeri hastanesine yapılan saldırıda bir hemşire hayatını kaybettiğini duyuran Rusya, bugün yine Halepte bir subayın öldürüldüğünü duyurdu.

15320412_10154161579026586_1727685135_n
Öğrenmek istiyorsan buraya tıkla

Rusya’nın Akdeniz’e intikal eden filosunda yer alan uçak gemisi ise son iki haftada iki uçak kaybetti. İki uçağın iniş yaparken denize düşmesi Rusya’nın tek olan uçak gemisi Amiral Kuznetsov’un sosyal Medya’da alay konusu olmasına sebep oldu.

 

Kaynak: AK – İstanbul


Yorumlar
  1. KAHRAMAN ÇEÇEN İNSANI SOYSUZ BİR KÖPEĞİN YÜZÜNDEN BU KADAR KULLANILMASI İÇLER ACISI… DÜN RUSYANIN BİR NUMARALI DÜŞMANLARI…. BUGÜN BİR NUMARALI FEDAİLERİ….