Rusya’da aşırı sağcı provokatör Kur’an-ı Kerim yaktı

Rusya’da aşırı sağcı bir provokatör, Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin’in duyurduğu cami projesine karşı tepki göstermek adına Kur’an-ı Kerim yaktı.

Geçtiğimiz aylarda İsveç ve Danimarka’da yaşanan Kur’an-ı Kerim’e yönelik saldırılara yenisi eklendi. Rusya başkenti Moskova’nın Kosino-Uhtomski semtinde inşa edilmesi planlanan camiye tepki gösteren Rus milliyetçisi bir provokatör, Kur’an-ı Kerim yaktığı görüntüyü sosyal medya üzerinden paylaştı. Saldırgan videoda, “Moskova Ruslarındır, haddinizi bilin!” dedi.

Moskova polisi provokasyonu, “Topluma açıkça saygısızlık göstergesi ve dini duyguları rencide etmek için işlenen halka açık eylem.” olarak nitelendirdi. Moskova polisinin açıklamasında, “İlgili bir ceza davası açıldı. Olayın tüm koşullarını aydınlatmak ve zanlıyı tespit edip tutuklamak için kapsamlı arama operasyonları sürdürüyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Bölge halkının tepkisini çeken 2 bin 500 metrekarelik cami projesine ilişkin tartışmalara Rus yanlısı Çeçen hükümeti lideri Ramzan Kadirov da katılarak cami projesini protesto edenlerin silah altına alınarak Ukrayna’ya gönderilmesini istedi.

Danimarkalı aşırı sağcı siyasetçi Rasmus Paludan, İsveç’in Stockholm kentinde bulunan Türk büyükelçiliği önünde 21 Ocak tarihinde Kur’an-ı Kerim yakmıştı. Provokasyonun İsveç’in NATO üyeliğinde kilit roldeki Türkiye’nin elçiliği önünde gerçekleştirilmesi dikkat çekmişti.

Putin yanlısı aşırı sağcı saldırganın Moskova ile ilişkileri mercek altına alınırken, Stram Kurs Partisi’nin lideri olan Rasmus Paludan’ın arkasında Rusya’nın olduğu, son zamanlarda toparlanan Türkiye ve İsveç arasındaki ipleri kopartarak NATO’ya girmesine engel olmak için bu eylemi sipariş ettiği iddia edilmişti.