Rusya’da milyonlarca insan yoksulluk sınırının altında yaşıyor

Rusya Sayıştay Başkanı Aleksey Kudrin ülkesinin ekonomik gidişatıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Kudrin, Rusya’da ekonominin kötüleşmesine dair bir takım açıklamalar yaptı.

Rusya’nın Eski Maliye Bakanı ve Sayıştay Başkanı Aleksey Kudrin, Rusya’da 12,5 milyon vatandaşın yoksulluk sınırının altında yaşadığına dikkat çekerek, “Rusya’da halkın yaşam standartları gerilemeye devam ederse sosyal patlama yaşanabilir.” dedi.

Ünlü televizyoncu Vladimir Pozner’in programına katılan Kudrin, “Rusya gibi zengin bir ülkede yoksulluğun bu denli fazla olmasının utanç kaynağı” olduğunu söyledi.

Kırım’ın yasa dışı ilhakından sonra uygulanan uluslararası yaptırımların Rusya ekonomisine olan etkilerine değinmeyen Kudrin, Rusya ekonomisinin asıl sorununun yaptırımlar ve petrol fiyatlarındaki düşüşten ziyade, reformların hayata geçilerek gerekli dönüşümlerin yapılamaması olduğunu söyledi.

Ülkenin reform yoluna girmek yerine tam tersi istikamette ilerlediğini savunan Kudrin, devletin ekonomideki payının arttığını, iş dünyasındaki rekabetin ve girişim hevesinin azaldığını vurguladı.

Kaynak: QHA