Rusya’da savaş yanlısı blogger bombalı saldırıda hayatını kaybetti

Rusya’nın St. Petersburg şehrinde savaş yanlısı ünlü Rus bloogerın ölmesine yol açan patlamada yaralananların sayısı 32’ye yükseldi. Saldırının baş şüphelisinin de yakalandığı açıklandı.

Rusya İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, St. Petersburg şehrindeki bir kafede patlama meydana geldi. Olay yerinde incelemelerde bulunan polis yetkilileri, patlamanın uzaktan ateşleyici bir cihazla gerçekleştirildiğini ifade etti.

Rusya Soruşturma Komitesi saldırıyla ilgili bir kadının gözaltına alındığını duyurdu. Dariya Trepova isimli kadının patlama ile ilgili baş şüpheli olarak yakalandığı açıklandı.

“Vladlen Tatarskiy” takma isimle bilinen Rus blogger Maksim Fomin, Rus ordusunun Ukrayna’daki eylemlerini destekleyen içerikler üretmesi ile biliniyordu.

Rus devlet haber ajansı RIA daha önce 25 olarak bildirdiği yaralananların sayısını 32 olarak güncelledi. 10 kişinin durumunun ise ağır olduğunu aktardı. Saldırının arkasında kim olduğu henüz bilinmezken yetkililer cinayet soruşturması açıldığını bildirdi.

Tatarskiy’in ölümü Rusya topraklarında Ukrayna’nın işgali ile yakından ilişkili ikinci suikast olarak görülüyor.