Rusya’daki Yahudiler savaş nedeniyle Ermenistan’a göç ediyor

Ukrayna-Rusya Savaşı nedeniyle on binlerce Rusya vatandaşı Kafkasya’daki ülkelere kaçtı. Rusya’daki Yahudilerin bir kısmı ise Ermenistan’ın başkenti Erivan’a göç etmeyi tercih etti.

40 yaşındaki Rusya Yahudisi Natanyel Turubkin, Rusya’ya karşı başlatılan uluslararası yaptırımlardan iki hafta sonra, 8 Mart tarihinde Erivan’a taşındı. Turubkin, vize istenmemesi, çoğu insanın Rusça bilmesi, daire bulma ve iş kurmanın kolay olması nedeniyle Ermenistan’a gitmeyi tercih ettiğini belirtti.

Natanyel Turubkin, Eurasianet’e verdiği demeçte Ermenistan’a geldiği zaman maddi imkanlarının oldukça kısıtlı olduğunu ve kötü bir daireye taşınmak zorunda kaldığını anlattı. Bu durumdan ilham alan Trubkin farklı insanların aynı zorluğu yaşamaması için Erivan Yahudi Evi isimli oluşumu başlattı.

Erivan Yahudi Evi, Rusya’daki Yahudilerden 200 kişinin Erivan’a taşınmasına yardım etti, Gürcistan’da da benzer çalışmalara destek olan Amerikan Yahudi Ortak Dağıtım Komitesi (JDC) isimli kurumdan fon almaya başladı. İbranice ve Ermenice dil dersleri vermek istediklerini ifade eden Turubkin, Rusya Yahudilerinin yabancılık çekmemeleri için çalıştıklarını söyledi.

Ermenistan’daki Yahudilerin büyük çoğunluğu Sovyetler Birliği yıkıldıktan sonra İsrail’e göç etmeyi tercih etti. Ukrayna-Rusya Savaşı’ndan önce Ermenistan’daki Yahudi nüfusunun 800 ile 1.000 arasında olduğu tahmin ediliyordu. Erivan Yahudi Evi’nin kurucusu Natanyel Turubkin, İsrail’in Ermenistan’ın rakibi Azerbaycan ile iyi ilişkiler kurmasının Yahudi cemaatini olumsuz anlamda etkilemediğini belirtti.