Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline destek veren Oset askerler Rus birlikleri tarafından çete olarak görülüyor

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal girişimine destek veren çok sayıda Kuzey Osetya ve Güzey Osetya’dan gönüllü asker savaş alanında Rus ordusu tarafından dışlanmaya başlandı.

Kuzey Osetya’dan 400 kişilik gönüllü grubun yanı sıra Güney Osetya’dan da çok sayıda kişinin Donbas bölgesine gitmesi sonrası Rus ordusu gönüllü olarak Rus birliklerinin yanında savaşmak isteyenleri askeri birimlerden uzak tutmaya başladı. Rusya tarafından çete olarak görülen gönüllüler hakkında açıklamalarda bulunan Güney Osetya Savunma Bakanı Vladimir Pukhayev, Ukrayna’da savaşa giden Oset gönüllülerin statüsünün Rusya tarafından tanınması gerektiğini belirtti.

Pukhayev yaptığı açıklamada, “Birçok gönüllü Donbas’ta savaşıyor. Kendileriyle yaptığım görüşmede Rus ordusu tarafından çete ile özdeşleştirildiklerini aktarıyorlar. Cephede Rus birlikleri tarafından yardımlarının kabul edilmediği ve bu yüzden büyük bir sorunla karşılaştıklarını öğrendim. Güney Osetya ve Kuzey Osetya’daki askerlerden oluşan müfreze, gönüllü statüsüne sahip. Rus komutanlığına sesleniyorum, onlara kefilim. Eğer onlara bu şans verilirse yurttaşlarına savaş alanında yardım etme fırsatına sahip olacaklar.” ifadelerini kullandı.