Savaştan kaçan Rusya vatandaşı LGBT üyeleri Gürcistan ve Ermenistan’a yerleşiyor

Ukrayna-Rusya Savaşı nedeniyle ülkelerini terk eden Rusya vatandaşı LGBT üyeleri Gürcistan ve Ermenistan’a yerleşmeyi tercih ediyorlar.

Rusya’ya uygulanan ambargolar ve savaş atmosferi nedeniyle ülkelerini terk eden Rusya vatandaşı LGBT üyeleri, Gürcistan ve Ermenistan’a göç ediyor. Gürcistan ve Ermenistan’da muhafazakar bir yaşamın sürdüğüne dikkat çeken uzmanlar, LGBT’lilerin göç etmesinin risk oluşturabileceği ve yeni bir şiddet dalgasını tetikleyebileceğini vurguladı. Rusya vatandaşı LGBT’liler şu an misafir olarak görüldüklerini ve herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmadıklarını aktardılar.

The Moscow Times tarafından verilen bilgilere göre, Ermenistan’daki birçok yerel ve uluslararası LGBT örgütünün yeni projeler başlattığı, LGBT üyelerinin Rusya’dan kaçması ve sığındıkları ülkede geçici barınma imkanlarının yaratıldığı açıklandı. LGBT kuruluşu Pembe Ermenistan’ın iletişim direktörü Mamikon Hovsepyan, “Erivan’da halk Rusya’dan gelen LGBT üyelerine yabancı oldukları için hoşgörülü davranıyorlar, homofobi genelde yerel toplumu hedef alır.” dedi.

Ermenistan’da geçen yıl LGBT üyelerine karşı 35 saldırı tespit edildi. Gürcistan’da ise milliyetçi gruplar her sene LGBT karşıtı mitingler organize ediyor.