Seymen: Çerkesler ikinci sınıf vatandaş

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Hasan Seymen’in Çerkesler hakkındaki açıklamaları internette gündem oldu.

Sosyal medya üzerinden paylaşılan videoda, Çerkeslerin birinci sınıf vatandaş kategorisinde görülmediğini ve bunun için yeni anayasa ile ilgili görüş bildirdiklerini belirten Seymen, “TBMM’nin yeni anayasa için derneklerden görüş istemesi sonucunda Kafkas Dernekleri Federasyonu olarak biz de Çerkesler adına özellikle Cumhuriyet’in kuruluşundan itibaren gördüğümüz asimilasyon politikalarının sonuçlarını yaşayan insanlar olarak, birinci sınıf vatandaş gibi yaşayabilmek, herkesin eşit hak ve özgürlüklere sahip olması, temel hak ve özgürlüklerini herkesin eşit şekilde kullanması adına isteklerimizi Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne bildirdik.” ifadelerini kullandı.

Sosyal medyada tepkilere neden olan açıklamaya Çerkesler de eleştiri getirdi. Kullanılan dilin HDP dili olduğunu ifade sosyal medya kullanıcıları, kendilerinin bu tarzda taleplerinin olmadığını ifade ettiler.

Yeni bir açıklama gibi haberlere düşen videonun ise 2014 yılında YouTube üzerinden yayımlanan bir videodan kesildiği ortaya çıktı.

Denge ve Denetleme Ağı tarafından yayımlanan videoda İYİ Partili Hasan Seymen’in Kafkas Dernekleri Federasyonu adına açıklama yaptığı görülüyor.