Soht geri dönüşçü Çerkesleri tebrik etti

Krasnodar Kray Adıge Khase Başkanı Asker Soht, geri dönüşçü Adıgelerin Erdoğan ve Putin’e yazdıkları mektubu değerlendirdi. Soht’un mektubunu tercüme ederek Yugtimes haber ajansından alıntılıyoruz.

Bu, Türkiye’den geri dönüş yapmış ve Rusya’da yaşamakta olan yurttaşlarımızın gerçekleştirdiği oldukça önemli ve zamanında bir girişimdir. Türkiye ile Rusya arasında çok iyi bir şekilde yürüyen ilişkiler bir anda bozuldu. Sınırın her iki tarafından yaşayan Çerkesler için bu gerilim adeta yeni bir Berlin duvarı oluşturdu.

Şu anda gerçek bir enformasyon savaşı yürütülüyor. Rusya televizyonlarında, İsrail, Ermenistan ve Kürdistan çıkarlarını temsil eden uzmanlar konuşuyor. Bunlar, Türkiye ile Rusya arasındaki anlaşmazlığın devam etmesini isteyen ülkeler ve topluluklar. Türkiye’de de benzer şeyler oluyor. Birkaç gün önce Kabardey-Balkar’da, yerel göç idaresi, geri dönüşçüleri Türkiye’ye göndermeye çalıştı. Cumhuriyet ve federal yönetimin yaklaşımı sayesinde, bu anlaşmazlığın karara bağlanmış olması iyi bir şey. Krasnodar Kray ve Adıgey Cumhuriyeti’ne gelince, bu bölgelerde, geri dönüşçüler sakin bir şekilde yaşamaya ve çalışmaya devam ediyorlar.

Vize uygulamasının getirilmesiyle kültürel ve insani işbirliklerinin oldukça zorlaşacağı değerlendirmesinde bulunmak zorundayım. Çünkü son yıllarda, Krasnodar Kray’dan hibe alarak Türkiye’deki yurttaşlarımız olan çocuklara yönelik programlar gerçekleştirebilmiştik. Türkiye’ye Adıgey dili ve edebiyatı öğretmenleri ve kültür alanında uzmanlar gönderilmişti.

Tek kelimeyle Çerkes diasporası ile ilişkilerin düzeyi ve yapıcılığı oldukça yüksekti. Tüm bunları yitiriyor olmamız üzücü. Bu durumu özellikle Türkiye vatandaşı olup tarihi vatanlarına dönmüş ve Rusya vatandaşı olmuş aramızda yaşayan kişiler hissediyor. Rusya-Türkiye krizinin giderilmesine yönelik yurttaşlarımızın bu inisiyatifini tebrik ediyorum. Umuyorum ki, bu mektup Türkiye toplumunda da gereken yankıyı bulur.