Sohum’da geleneksel kıyafet dikim kursu tamamlandı

Geleneksel Abhaz erkek kıyafetleri tasarımı ve dikimi üzerine düzenlenen özel kurs, Abhazya’nın başkenti Sohum’da tamamlandı.

Alaşara Vakfı’nın 2019 programları çerçevesinde başlayan kurs, Abaza el sanatlarının ve kıyafetlerinin korunmasını hedefliyor. Proje, Sohum terzilik okulu “Moda-Teks” işbirliği ile ortaklaşa gerçekleşiyor.

Alaşara Vakfı Abhazya Temsilcisi Alyas Ayba, projenin planlandığı gibi dört ayda bittiğini belirtti. Ayba “Bu projenin temel hedefi geleneksel Abhaz kıyafetini korumak ve popülaritesini arttırmak. Ayrıca kültürün önemli bir parçası olan kıyafetlerin korunmasına ve yaşatılmasına da yardımcı olmak. Bir diğer amaçta Abazaların giydiği kıyafetleri diken ustaların sayısını arttırmak.” diye vurguladı.

Kurs hocası Lihobabenko, kursların başarılı bir şekilde tamamlandığını belirtti. Lihobabenko, “Katılımcıları, dört aylık süre zarfında tasarım ve dikiş konusunda eğitimlerle geliştirdik. Ayrıca teknik çizim eğitimlerini de gayet iyi tamamladılar. Halkının kültür ve geleneklerini korumaya bir nebze yardımcı olduğum için çok memnunum. Umarım ulusal kıyafetlerin korunması adına bun tip etkinlikler daha sık yapılır. Ve umarım halkımız geleneksel kıyafetleri günlük hayatta daha çok giyer.” dedi.

Kurs öğrencilerinden genç Terzi Revekka Tsveyba, proje destekçisi Musa Egzek’e şükranlarını sundu. Tsveyba, “Bu ilgi çekici projeye katılmış olmaktan çok gururluyum. Umarım ulusal kıyafet diktirmek isteyen çok fazla insan olur ve bu kıyafetler günlük hayatta kullanılır.” dedi.

Eğitimin sonunda kursa devam eden öğrenciler çeşitli geleneksel kıyafetleti diktiler.

Proje kapsamında tasarımcıların ve kursiyerlerin yaptığı birçok Abaza kıyafetleri de sergileniyor.

Alaşara Vakfı yaptığı açıklamada, projenin ikinci etabında, geleneksel bayan kıyafetlerinin dikimi için derslerin verileceğini açıkladı.

Kaynak: DAk