Suriye’de bulunan Çeçen komutan Ukrayna tarafında Rusya’ya karşı savaşacak

Suriye’deki Ecnadul Kavkaz grubunun lideri Çeçen komutan Rüstem Aciyev, Rusya’ya karşı savaşmak için Ukrayna’ya gitti.

Suriye’deki Ecnadul Kavkaz (Kafkas Askerleri) grubunun lideri Rüstem Aciyev’in (Abdülhakim Şişani) Ukrayna’ya geçtiği öğrenildi. Aciyev’in bir grup arkadaşıyla birlikte Ukrayna’ya gittiği ve Rusya’ya karşı savaşacakları açıklandı. Suriye’de yaklaşık olarak 100-200 kişilik grubu olduğu iddia edilen Aciyev’in adamlarıyla birlikte Ukrayna Bölgesel Savunma Uluslararası Lejyonu içerisinde Ahmed Zakayev’e bağlı kurulan Özel Amaçlı Tabur’a (OBON) katıldığı bilgisi verildi.

1981 yılında Çeçenya’da doğan Rüstem Aciyev, İkinci Çeçenya-Rusya Savaşı’nda aktif olarak Rusya’ya karşı savaştı. Aciyev, 2009 yılında Çeçenya’da yaralanmasının ardından Türkiye’ye geldi. Rusya tarafından aranan Aciyev, 2013 yılında Suriye’ye gitti ve bölgede Beşar Esad rejimine karşı savaştı. 2015 yılında Ecnadul Kavkaz grubunun kurulmasına öncülük eden Aciyev, Suriye muhalefeti içerisindeki çatışmalar nedeniyle grubun faaliyetlerini 2017 yılında dondurma kararı aldı.

Rusya yanlısı Çeçen hükümeti lideri Ramzan Kadirov, Rüstem Aciyev’i öldüren kişiye birkaç milyon dolar verileceğini ilan etmişti.


Yorumlar
  1. seferberlik sonrasında askere alma işlemlerinde Kuzey Kafkasya’ daki Adıga ve Abaza popülasyonunu yok etmeye yönelik eylemsellikler olduğu düşünülmektedir. Nitekim egemen güç ve onların kuklaları Adıga ve Abaza nüfusu askere yazmaktalar. Diğer etnik kökenler ise kukla yöneticileri ve ekonomik güçleri sayesinde sayesinde kaçmaktalar. BÜTÜN BU OLANLAR KARA KAPLI DEFTERE YAZILMAKTADIR.