Suriyeli Çerkesler Adıgey’de Rusça öğrendi

Suriye’deki savaştan dolayı, anavatanları Adıgey’e dönen 4 Suriyeli Çerkes, “Genç Yurttaşlar” programına katıldı, Rusça şiir okuyup, kompozisyon yazdı. Programın sonunda, Çerkesler, “Rusça Dünya Elçisi” sertifikası aldı.

Adıgey Cumhuriyeti Milli İşler, Yurttaşlarla ve Medya ile İlişkiler Devlet Komitesi, “Nart Otgman, Canti Tlebzu, Muki Kinan ve Alan İbrahim, Maykop 2 nolu okulun öğretmenlerinin yardımı ile programa ciddi şekilde hazırlandılar. Öğrenciler, şiir ezberledi, dans öğrendi ve kompozisyon yazdılar” açıklamasında bulunuldu.

Uluslararası gönüllü programı “Rusça Dünya Elçisi” çerçevesinde, Rusçanın iyi bilinmesi, Rus kültürünün ve edebiyatının tanınması için dersler yapıldı. Jüri tarafından en iyi kompozisyonlar seçildi. Adıgey Devlet Koleji öğrencisi Muki Kinan’ın çalışması ödül aldı. Suriyeli genç Çerkeslerden oluşan masa tenisi takımı da ikinci oldu.

Çocuklar için de, “Rusça diyalog”, gezi programı ve Zafer anıtına çelenk bırakma gibi etkinlikler düzenlendi.

Yuga haber ajansının verdiği bilgilere göre, 2. Genç Yurttaşlar programı, 23-29 Nisan’da Soçi’de yapıldı. Programa, Avrupa, Asya ve Amerika’dan yaklaşık 600 çocuk katıldı. Program, Birleşik Rusya Partisi ve Rusya hükümeti tarafından organize edildi.