Türkiye ve Azerbaycan ortak askeri tatbikatı “Sarsılmaz Kardeşlik 2019” sona erdi

Türk ve Azerbaycan silahlı kuvvetleri, Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’nde ortak askeri tatbikat düzenledi. 7-11 Haziran 2019 tarihleri arasında gerçekleşen tatbikatta, iki ülke orduları arasındaki sarsılmaz bağ pekiştirildi.

İki ülke askeri unsurları; 5 bin asker, yaklaşık 200 tank ve zırhlı araç, yaklaşık 180 füze ve top, 21 uçak ve helikopter ve diğer silahlarla taktik ve stratejik hedefler vuruldu.

Türkiye ile Azerbaycan silahlı kuvvetlerinin tecrübe paylaşımına sahne olan tatbikat, ortak operasyon yapabilme kabiliyetini ölçtü. Temsili düşman hedeflerine atışlar yapıldı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Sarsılmaz Kardeşlik-2019” tatbikatının son gününde Nahçıvan’da tatbikatı gözlemledi.

Bakan Akar, tatbikata ilişkin tugay komuta yerinde brifing aldı, tatbikatta kullanılan silah ve araçların yer aldığı sergiyi gezdi.

Daha sonra, tatbikatın fiili atışlı safhasının gerçekleştirildiği alana geçen Akar, buradaki konuşmasında, her alanda büyük gelişim, yenilik ve değişimlere sahne olan bir dönemden geçildiğini belirtti. Bu durumun güvenlik alanında küresel ve bölgesel sorunları da beraberinde getirdiğine dikkati çeken Akar, “Belirsizlik, risk ve tehditlerin arttığı bu dönemde, ülkelerimizin ve milletimizin güvenliğinin sağlanması ancak her an harekata hazır, etkin, caydırıcı ve saygın bir orduya sahip olunması ile mümkündür.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: QHA