“Türkiye’de Çeçen öldürmek suç değil mi?”

2 Mart sabahı İstanbul’da hayatını kaybeden Çeçen sığınmacı Kaim Turko Saduyev’in ailesinin, şüpheli ölümün ardından tedirgin bekleyişi sürüyor.

Ajans Kafkas’a açıklamalarda bulunan aile yakınlarının anlattığına göre, yaklaşık 1 hafta önce bir yakınının Çeçenya’dan getirdiği Honka adlı geleneksel Çeçen yemeğini yiyen 5 kişilik aileden 3’ü zehirlenme şüphesiyle hastaneye kaldırıldı. Çeçenya’dan getirilen yemeğin kutusu açıldığında Kaim Turko Saduyev, eşi ve şu anda hastanede olan küçük çocuğunun sofrada olduğuna dikkate çeken yakınları, diğer iki çocuğun yemekten yemelerine rağmen zehirlenmemelerini buna bağlıyor. Yakınlarının ifadelerine göre yemeğin getirildiği kutu açıldığı esnada zehirlenmiş olmaları büyük ihtimal.

Yaklaşık bir hafta Bahçelievler Devlet Hastanesi’nde yoğun bakımda kalan aileden, Saduyev bu sabah hayatını kaybederken eşi ve çocuğunun durumu her geçen gün iyiye gidiyor. Hastanede hastalarla çok yakından ilgilenildiğini belirten aile yakınları bu konuda hastanedeki doktor ve hemşirelere teşekkür ediyorlar.

Saduyev’in 4 kardeşinin Çeçenya’nın bağımsızlığı için mücadele ederken şehit olduğunu, kendisinin de Çeçen İçkerya Cumhuriyetini desteklediğini belirten yakınları, Çeçenlerin Türkiye’de güvende olmadığını da ekliyorlar. Yakınlardan biri daha önce İstanbul’da bir çok Çeçen cinayetinin işlendiğini, hatta Ankara’da Türkiye vatandaşı Medet Önlü’nün öldürüldüğünü ama hiç birinin katillerinin bulunamadığını belirterek “Türkiye’de Çeçen öldürmek suç değil mi?” diye soruyor.

Olayın ardından polis aile bireylerinin ifadelerini almış, ancak yemeği getiren kişinin ifadesi alınmamış. Bu kişi Çeçenya’ya geri dönmüş. Yemeği Çeçenya’dan getiren kişinin güvenilir biri olduğunu belirten aile yakınları, İstanbul’da otelde veya Rusya gümrüğünde yemeğe müdahale edilmiş olabileceğini belirtiyorlar.

Ajans Kafkas’a açıklama yapanlardan biri, Türkiye’de istihbarat kurumlarının haberi olmadan bu tarz eylemlerin nasıl yapıldığını anlamadıklarını ve bu konuda Çeçenlerin kendilerini güvende hissetmediklerini ifade ediyor. Ellerinde somut delil olmamasına rağmen ciddi şüpheleri olduğunu da belirten yakını, adli tıp raporunun 2 ay sonra çıkacağını, ancak çıkacak raporun güvenilir olup olmayacağını da bilmediklerini söylüyor.

Kaim Turko Saduyev’in naaşı yarın Fatih Camiinde öğle namazını müteakip kılınacak cenaze namazının ardından toprağa verilecek.