Türkiye’de deprem bölgesinde yapılan Kadirov propagandası tepki çekti

Türkiye’de depremlerin merkez üssü Kahramanmaraş’ta yapılmaya çalışılan Ramzan Kadirov propagandası tepki çekti.

Rus yanlısı Çeçen hükümeti lideri Ramzan Kadirov’un adamları gizlice girdikleri Kahramanmaraş’ın Göksun ilçesine bağlı Çardak’ta propaganda yapmaya çalıştı. Kadirov’un resmini taşıyan bayrağın, deprem bölgesine ulaşan bir tıra sonradan asıldığı bildirildi. Türkiye’deki Çeçen toplumu ve sosyal medya kullanıcıları, deprem bölgesinde yapılmaya çalışılan Kadirov reklamı girişimine tepki gösterdi.

Vaynakh Gençlik Birliği tarafından yapılan açıklamada, “15 Şubat Çarşamba günü, Çeçenya’dan gelen yardımların taşındığı bir araç Çardak köyüne ulaşmıştır. Ulaşan yardım aracıyla birlikte bir kafile de köyümüze ziyarette bulunmuş ve misafirler herhangi bir siyasi amaç taşındığı düşüncesi içerisinde olunmadan, yardımların ana vatandan geldiği düşüncesiyle karşılanmıştır. Bu esnada aracın üzerine siyasi amaçla Kadirov rejimine ait propaganda malzemesi asılmış ve ardından video çekilerek sosyal medyada yayınlanmıştır.” ifadeleri kullanıldı.

Deprem felaketi sırasında Kadirov propagandası yapmanın kınandığı bildiride, “İçinde bulunduğumuz krizi değerlendirmek amacıyla, Çeçenya’dan gelen yardımın bu şekilde siyasi bir fırsatçılıkla servis edilmesini kınıyoruz. Bu siyasi fırsatçılığın bizler için bir karşılığı olmadığını ve saygısızca tutumun toplum nezdinde bir mertebeye ulaşamayacağını belirtmek isteriz. Bunun siyasi bir rant malzemesi olarak görmememiz gerektiğini düşünenlerin ve bunun normalleşmesine zemin hazırlayan kişi ve kurumların argümanlarını kabul etmiyoruz.” dendi.

Kafkas-Rus Savaşları’nın ardından Rus İmparatorluğu tarafından Osmanlı devletine sürgün edilen Çeçen muhacirlerin Kahramanmaraş’ın Çardak ve Gücüksu köylerine yerleştiği biliniyor.