Türkiye’de iki Abhaz köyü keşfedildi

Türkiye’deki Abaza diasporası tesadüfen Abhaz kökenlere sahip daha önce bilinmeyen 300 aileyi keşfetti.

Türkiye’de Zonguldak ilinin kuzeyinde, Çaycuma (resmi olmayan ismiyle Saltukovo) yakınlarında Aşağı ve Yukarı İhsaniye de bulunan, iki köyde tesadüfen Abhaz kökenli 300’den fazla ailenin yaşadığı tespit edildi. Abhaz kökenlerini bilmelerine rağmen şu ana kadar tarihi vatanlarıyla ya da Türkiye’deki Abhaz-Abaza diasporasıyla herhangi bir bağlantı kurmadıkları anlaşıldı.

Türkiye’de bulunan Abhazya Türkiye Tam Yetkili Temsilcisi Vadim Harazia, DAK’a konu hakkında bilgi verdi.

Abhaz ailelerin yaşadığı köyleri, Abhaz Dernekleri Federasyonu temsilcileriyle Sinop şehrine yaptıkları ziyaret sırasında birkaç ay önce keşfettiklerini açıklayan Haraziya, “Yolda, Abhaz-Abaza diasporası temsilcilerinden 12-15 kişinin bizi beklediği köye uğradık. Bize Aşağı ve Yukarı İhsaniye köylerinden bahsettiler”, diye anlattı.

Bu köylerin sakinlerinin, atalarının yüzyıllarca önce kendi topraklarından zorla sürüldüğünü bildikleri ortaya çıktı. Köylerde ulusal mutfak unutulmamış, tüm geleneksel ana yemekleri -abısta, fasulye, açapa- hazırlandığını belirten Vadim Haraziya, “Tabii hiçbirisi Abhazca konuşamıyor, Türkiye’de bulunan Abhaz toplumundan uzaktalar. Hepimiz şaşkındık. 25 yıldan fazladır bu alanda çalışanlar (Abhaz-Abaza ulusunu birleştirme) bile bu köylerde Abhaz asıllı ailelerin yaşadığını ilk defa duydular. En acı olanda bu insanların Abhazcayı ilk defa duyuyor olması idi. Maalesef köylüler Türkiye’de yaşayan diaspora temsilcileri de dahil kimseyi tanımıyorlar, kimseyle iletişimleri bulunmuyor.” dedi.

Haraziya, diğer diaspora temsilcileri ile bağları, iletişimi neden korumadıkları hakkında bir fikir yürütmenin zor olduğunu söylüyor.

Haraziya, “Bu köylerin yakınlarında büyük şehir ve yerleşim yerleri bulunmakta. Bartın büyük bir liman şehri. Bu şehrin limanından Abhazya’ya gemiler kalkıyor. Zonguldak ise kömür madenlerinin işlenmesi ile ünlü bir şehir. Karabük de burada Türkiye’deki en büyük demir ve çelik işleri tesisi bulunan bir yer. Ayrıca Devrek, Çancuma, kömür çıkarılan sanayi şehirleri. Tam olarak nasıl gelişti, ne oldu da bu iki köyde yaşayan insanların irtibatları koptu söylemekte zorlanıyorum. Büyük ihtimalle ailelerin yaşadığı maddi sıkıntılar, zor koşullarla ilişkili olabilir diye düşünüyorum.” diye belirtiyor.

Temsilci, bu köyde yaşayanlara ilk defa devlet sembollerini; bayrak, arma, marşın gösterildiğini anlatıyor.

Vadim Haraziya, “Çok ilgilerini çekti. Doğruyu söylemek gerekirse bu köylerden çok üzüntülü ayrıldım. Daha fazla etkileşim için buluşmaya, liste oluşturmaya, irtibat kurmaya, çalışma planı oluşturmaya karar verdik. Köylülerin kendilerinin aktif olarak ailemizin bir parçası olma isteğini ifade etmelerinden çok memnunum.” dedi.

Ayrıca, Abhazya Cumhuriyeti Geri Dönüş Bakanlığı’nın bu iki köyün sakinleriyle birlikte kapsamlı çalışmalara katıldığını sözlerine ekledi. Yakın gelecekte diasporanın temsilcileri, Yukarı ve Aşağı İhsaniye köylerine bir çalışma gezisi daha gerçekleştirecekler.

Kaynak: DAK


Yorumlar
  1. Sinop merkeze bağlı orduköy köyünün akçaağaç mahallesi de aynı bu durumda Abhaz olduklarını biliyorlar abısta gibi milli yemekler tanınıyor ama dil yok ve Abhaz dernekleriyle bir bağlantıları da yok

  2. Canberk

    Kolay gelsin öncelikle, çancuma değil ‘Çaycuma’ ilçesi olacak ve saltıkova değil ‘Saltukova’beldesi ne bağlı yukarı ve aşağı ihsaniye köyü bilgilendireyim. Haber de biraz abartı olmuş sanırım ilk defa marş, bayrak, arma gördükleri demişsiniz gayet bilinçli Abhazya’ yı tanıyan gören giden Abhazlar var Yukarı ihsaniye köyünde.