Ümit Özdağ’dan Hasan Seymen’e sert tepki

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ, Çerkeslerin asimile edildiğini iddia eden İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Hasan Seymen’e sert tepki göstererek, “İYİ Parti Türk milliyetçilerinin ve vatanseverlerin partisidir.” dedi.

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Hasan Seymen’in Çerkeslerin asimile edildiği yönünde daha önce yaptığı açıklamalar yeniden gündeme geldi.

Seymen’in ortaya çıkan konuşmaları sonrasında parti içinden en sert tepki, İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ’dan geldi. Özdağ, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

“Türk Milletinin mensubu olmakla, Atatürk, Cumhuriyetimizin kuruluş felsefesi, milli-üniter devlet ile sorunu olanların siyaset yapabileceği yer İYİ Parti değildir. İYİ Parti Türk milliyetçilerinin ve vatanseverlerin partisidir.”

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Hasan Seymen, sosyal medyada yeniden gündeme gelen bir videoda Çerkeslerin Cumhuriyet döneminde asimile edildiğini iddia ederek şunları söylemişti:

“Kafkas Dernekleri Federasyonu olarak biz de Çerkesler adına özellikle cumhuriyetin kuruluşundan itibaren gördüğümüz asimilasyon politikalarının sonuçlarını yaşayan insanlar olarak, birinci sınıf vatandaş olarak yaşan insanlar olabilmek, herkesin eşit hak ve özgürlüklere sahip olması, herkesin eşit şekilde kullanabilmesi adına isteklerimizi TBMM’ye bildirdik.”

Çerkes kökenli siyasetçi Hasan Seymen’e tepki gösteren Ümit Özdağ’ın çeşitli kaynaklarda Dağıstan kökenli olduğu yazıyor.

Kaynak: YÇG


Yorumlar