Umuda yürüyenler susuz kaldı

Avrupa’ya gitmek için yola çıkan sığınmacılar Kapıkule sınır kapısına ilerlerken polis tarafından durduruldu.

Son zamanlarda gündem Suriyeli sığınmacıların Avrupa’ya gitme çabaları şimdilik Edirne’de polis engeline takıldı. Edirne TEM otoyolu gişelerde bekleyen kalabalık bir grup ile Edirne otogar’da bekleyen grup birleşerek Türkiye Yunanistan sınırına doğru yürüdüler. Edirne çevreyolu üzerinden Kapıkule sınır kapısına ilerleyen 2 bin kişilik grup bu sefer güvenlik güçleri tarafından durduruldu.

IMG-20150918-WA0010

Suriyeli sığınmacıların arasında bulunan 120’ye yakın Kafkasyalı sığınmacı da bu kalabalık grupla birlikte Kapıkule’ye gitmeye çalışıyor. Güvenlik güçlerinin engellemesi sonucu dün geceden beri Edirne dışında otobanda kalan sığınmacılar, içme sularının bittiğini bildirdiler. Bulundukları yerde su ve yemek alabilecekleri yerlerin olmadığını dile getiren sığınmacılar acil olarak su ve gıdaya ihtiyaç duyduklarını söylediler.

İstanbul’da bulunan Kafkasyalı STKlar soydaşlarına bu yorucu ve tehlikeli yolcuktan vazgeçmeleri için ikna çabalarını devam ettirirken onların aç ve susuz kalmamaları için STK’lar arası kampanya başlattılar.

IMG-20150919-WA0000