“Unutmanız Emredildi” Şehir Üniversitesi’nde Gösterilecek

23 Şubat 1944 tarihinde gerçekleşen Çeçen Sürgünü’nü konu alan “Unutmanız Emredildi” filmi 19 Nisan 2017 Çarşamba günü saat 17.00’de İstanbul Şehir Üniversitesi Batı Kampüsü Sinema Salonu’nda gösterilecek.

Kadirov rejimi tarafından Çeçenistan’da anılması yasaklanan Çeçen Sürgünü’nün 73. Yılında Şehir Tarih Kulübü ve Kafkas Vakfı ortaklaşa program düzenliyor. Kırım ve Kafkasya Araştırmaları Serisi’nin 4. Kısmı kapsamında yapılacak programda, sürgün anması akabinde “Unutmanız Emredildi” film gösterimi izleyicilerle buluşacak. Etkinlik aynı zamanda üniversite dışarısından katılıma açık.

Film Hakkında:

Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Türkiye Fahri Konsolosluğu’nun Türkçe altyazı çalışmasını yaptığı “Unutmanız Emredildi” filmi, 1944 sürgünü sırasında dağlık Khaybakh Köyü’nden sürgün vagonlarına yetiştirilemeyen ve Sovyet ordusu tarafından diri diri yakılmış 705 kişinin hikayesini konu edinen uzun metrajlı bir filmdir. 2014 yılında Khuseyn Erkenov tarafından çekilen film, Rusya Federasyonu Kültür Bakanlığı tarafından filmin “tarihsel yanlışlar” içerdiğini ve gerçekleri çarpıtarak “etnik nefreti” körüklediği iddiasıyla Rusya’da yayınlanması yasaklandı.

Sürgün Hakkında:

1943-1944 Kafkas Sürgünü’nün Çeçen-İnguş (Waynakh) halkına uğradığı 23 Şubat 1944 günü, bütün bir halk Nazi Almanyası ile işbirliği yaptığı bahanesiyle kadın-erkek, yaşlı-çocuk ayrımı yapılmaksızın Orta Asya ve Sibirya’ya sürgün edildi. Yolculuk sırasında ve sürgün topraklarında Waynakh nüfusunun yarıdan fazlası hayatını kaybetti.