Vatan Partisi Abhazya’yı ziyaret etti

Doğu Perinçek başkanlığındaki Vatan Partisi heyeti Abhazya Cumhuriyeti’ni ziyaret etti. Heyetler arası toplantıda ayrıntılı yol haritası oluşturuldu. Perinçek, Türkiye’nin Abhazya’yı tanıyacağını belirtti.

Vatan Partisi Başkan’ı Doğu Perinçek liderliğindeki heyet, Abhazya Cumhuriyetinde bir dizi temasta bulundu. Abhazya Cumhurbaşkanı Raul Hacımba, Vatan Partisi Başkan’ı Doğu Perinçek’i makamında kabul etti. Bir saat süren görüşmede Türkiye’nin Abhazya’yı tanıması için atılması gereken adımlar ele alındı.

Türkiye’nin Abhazya’yı tanıyacağını vurgulayan Perinçek, “Abhazya Türkiye tarafından resmen tanınmalı. Bunun koşulları var. Türkiye Atlantik’ten kopuyor. Avrasya’ya yerleşiyor. Hepimiz hem Türk hem Abhazız. Bu nedenle Türkiye Abhaz devletini tanımalı. Abhazya aynı zamanda Türkiye ile Rusya arasında köprü görevini görüyor. Bu çalışmalara önderlik edelim. Abhazların cesaretini, dürüstlüklerini, özü sözü doğru mertliklerini biliyoruz. Bu nitelikleriyle tanınıyorlar.” dedi.

Abhazya Cumhurbaşkanı Raul Hacımba, görüşmede; “Türkiye’deki Abhaz toplumu iki ülke arasında köprü görevi görüyor. Tarihsel köklerle birbirimize bağlıyız. ‘Karadeniz bizim ortak vatanımız’ tespitine katılıyoruz.” ifadelerini kullandı. Ülkesinin bağımsızlık sürecine atıfta bulunan Hacımba, “Yeri geldiği zaman savaşırız, ancak biz irademizi barıştan yana koyuyoruz” dedi.

Türkiye’de güçlü bir yönetim olduğunu belirten Hacımba, Türkiye ile Rusya arasındaki iyi ilişkilerden duydukları memnuniyeti de dile getirdi. Hacımba, “Burada köprü görevi yapmaya hazırız.” dedi. 

Perinçek-Hacımba görüşmesinin ardından heyetler arası toplantıya geçildi. Toplantıda, Abhazya’nın Türkiye’de tanıtılması için özel çalışma yapılması kararı alındı. 

Kaynak: ADK


Yorumlar
  1. Gürcistan Kafkasyadaki son kaledir. Rusların oyununa gelerek Gürcistandan nefret ederken kendinizden nefret ediyorsunuz. Rusya bile biliyorki Abhazya tanınmayacak neden mi ? Çünkü Abhazyanın şu anki bu arada kalmış hali Rusyanın egemenliği altında olmaması bile Gürcistanın sayesinde. Gürcistan birleşirse Kafkasya Özgür olur. Bunu anlamanız lazım aksi takdir de Rusya Kafkasyayı kontrol etmeye devam edecek. Neden mi ? Daha çar Petro zamanında Gürcistanın Kafkasyadaki konumunun önemi biliniyordu bunu araştırabilirsiniz. Abhaz Kartveli Çerkes Çeçen Avar Lezgin Hepimiz Kafkasıs ve kardeşiz.