Vladimir Vasilyev: Dağıstan topraklarından bir metrekareyi bile vermem

Dağıstan Devlet Başkanı Vasilyev, “Ben görevde olduğum sürece Dağıstan topraklarından bir metrekareyi bile kimseye vermeyeceğim.” dedi.

Vladimir Vasilyev geçtiğimiz günlerde yetkililerle yaptığı toplantı sonrasında Kızılyar’daki olaylar hakkında konuştu.

10 Haziran gecesi, Kızılyar kentinin giriş yoluna yerleştirilen, ‘Çeçen Cumhuriyeti – Şelkovskoy Bölgesi’ yazılı yol levhası Dağıstanlı bir grup tarafından yakılıp yıkılmıştı. Olay ülkede geniş yankı bulmuştu.

Vasilyev olayla ilgili yaptığı açıklamada, “Bu bir provokasyondur. İlerleyen günlerde bu konu üzerine çalışmalıyız. Failleri bulacağız. Bu konuyla ilgili karşı tarafı haklı bulanların görüşlerine de elbette saygı duyacağız.” ifadesini kullandı.

Vasilyev, nüfus dahil olmak üzere tüm tartışmalı konularda istişare yapılacağını vurgulayarak, tüm konuların aydınlatılacağını belirtti. Vasilyev, “Şimdilik sınır değişikliği sürecini askıya almaya karar verdik. Biçimsel olarak bakarsanız, anlaşma bozulmadı: Çeçen tarafı kendi topraklarında sadece yol işaretlerini yerleştirdi. Ancak, nüfusumuzun bir kısmı, bölgeye el konuldu şeklinde farklı algıladı. Böyle bir şey yok ve olmayacak! Bir kez daha söylüyorum, ben burada görevdeyken, Dağıstan topraklarının bir metresi tek tarafın kararıyla kimseye devredilmeyecek. Ancak çok taraflı olursa, o zaman da danışarak gerekirse referandumla karar vereceğiz.” şeklinde konuştu.

Vasilyev konuşmasının devamında, “Çeçenya Devlet Başkanı Ramzan Kadirov konuyla ilgili haklı olarak şunu söyledi: ‘Atalarımız yüzyıllarca birlikte yaşadı ve her konuda bir şekilde anlaştılar.’ Evet doğru söylüyor. Birbirleriyle iletişim içinde oldukları için geçmişten bugüne hiçbir sorun yaşanmadı. Sorunlar ortaya çıktığında büyüklerin de devreye girmesiyle meseleler konuşarak çözüldü. Şimdi bazıları kendi çıkarları doğrultusunda durumu kızıştırmak istiyor. Bu kaos ortamından beslenmek isteyenler var. Bu kişilerle mücadele için tüm gücümüzle çalışacağız. Bu konuları bütün Kuzey Kafkasya Federal Bölgesini dikkate alarak çözeceğiz.” dedi.

Ocak 2019’da Çeçenya ve Dağıstan sınırlarını tekrar belirleme konusunda anlaştılar. Ancak bu anlaşma şu an için askıya alındı.

Kafkasya bölgesinde sınır değişikliği tartışmaları özellikle son bir senedir gündemde.

2018’in son aylarında İnguşetya topraklarının bir kısmı İnguşetya ve Çeçenya yönetimleri tarafından yapılan anlaşma sonucu Çeçenya’ya bırakıldı.

Bu anlaşmanın halka danışılmadan imzalandığını iddia eden muhalif İnguşlar günlerce süren protesto gösterileri düzenlediler. Eski İnguşetya Cumhurbaşkanı Ruslan Auşev bu protestolara destek verdi.

Kaynak: AIF