Yana Amelina: Ukrayna ve Gürcistan dünya haritasından silinecek

Yana Amelina

Putin yanlısı görüşleriyle tanınan Rus siyaset bilimci Yana Amelina, ‘Ukrayna ve Gürcistan yakında dünya haritasından silinecek’ dedi.

Kafkasya jeopolitik kulübü koordinatörü, Yana Amelina Baltnews’e verdiği röportajda Ukrayna, Gürcistan, Ermenistan ve Kuzey Kafkasya hakkında düşüncelerini paylaştı.

Ermenistan’ın Rus jeopolitik alanında kalmaktan başka alternatifi olmadığını belirten Amelina, diğer tek alternatif olan batı yanlısı girişimin Ermenistan devletinin ortadan kaldırılmasını kaçınılmaz kılacağını düşünüyor.

Örnek olarak da komşusu Gürcistan’ı gösteren ve ‘hızla milli kimliklerini kaybeden Gürcülerin batı yaşam seviyesine yaklaşamadığını’ belirten Yamalina, “Aynı soytarılık Ukrayna’da kanlı bir şekilde yaşandı. Sonuç aynı: Yakında dünya haritasında ne Ukrayna kalacak, ne de Gürcistan” dedi.

Kuzey Kafkasya ile ilgili soru üzerine Ramzan Kadirov’un ‘radikal İslam ile mücadelesi’ ve diğer faaliyetlerinden ötürü desteklenmesi ve gündemde tutulması gerektiğini kaydeden Yamelina’ya göre, ‘Osetya depresyonda ve durumu kötüye gidiyor’, ‘Kuzey Osetya’ya kıyasla Güney Osetya’nın hali daha kötü’.

Rusya Federasyonu içinde birleşme fikrini dile getiren ‘Güney Osetyalıların’ bunun arkasında duramadıklarını, düşük ve orta seviyedeki Rus yetkililer yüzünden de Güney Osetya’nın RF’ye girme yerine yeni ‘entegrasyon’ anlaşmasını imzaladığını savunan Yamelia, “Güney Osetyalı politikacılar ve toplum Kırım örneğini gerçekleştirmeye cesaret edemedi, bir daha tekrarlayamayacak tarihi bir fırsatı kaçırdı. Bu kararsızlığın sonuçları, bölgesel ve dünya siyasi gerçeğinin anlaşılmaması yakın bir zamanda etkilerini gösterecek. Derin bir hayal kırıklığından başka bir şeye neden olmayacak” dedi.

Kaynak: Rauters, Ajans Kafkas