Yaşin hakkında dava talebinde bulunuldu

Rus yanlısı Çeçen hükümeti başkanı Ramzan Kadirov’un basın sekreteri Alvi Karimov, Rusya Savcılığı’na, PARNAS başkan yardımcısı Yaşin hakkında dava açılması talebiyle başvuruda bulundu. Karimov, davanın Yaşin’in hazırladığı Kadirov raporu sebebiyle açılmasını istedi.

Karimov konuyla ilgili yaptığı açıklamada, mahkeme talebi başvurusunu basın sekreteri olarak değil Çeçenya’nın sade bir vatandaşı olarak yaptığının altın çizdi.

Karimov’un ifadesine göre, yayınlanan raporda Kadirov’a yönelik birçok yalan, hakaret ve asılsız suçlamalar var. Rapor aynı zamanda tahrik unsurları içeriyor.

Karimov, “Raporda, Çeçenya’nın Rusya’nın milli güvenliğini tehdit ettiği ve Çeçenya’da cihat ilan edilebileceği ima ediliyor” dedi.

Kadirov’un basın sekreteri, federal güvenlik güçleri ve Kadirov arasında herhangi bir düşmanlık olmadığını ve Yaşin’in raporunda yer alan bu iddianın gerçeğe aykırı olduğunu iddia ediyor.

Eko Kavkaza’nın verdiği bilgilere göre Karimov, Kadirov’un “30 bin kişilik şahsi ordusu” olduğunu da reddediyor ve “raporun açıkça Kadirov ve tüm Çeçen halkına yönelik bir provokasyon olduğunu” söylüyor.