Yevkurov Stalin’in resminin asılmamasını istedi

İnguşetya Başkanı Yunusbek Yevkurov, Nazran’da bulunan bir kolejin müdürü olan Magomed Paragulgov’u, zafer kutlamaları öncesinde, okulunda, Stalin’in resminin yer aldığı bir afişin asılmasından ötürü eleştirdi.

Paragulgov’un okulunda, Stalin’in resminin bulunduğu bir afiş asılmış ve okulda çalışan bir öğretmen Stalin’in resmini afişten keserek çıkarmıştı. Yevkurov, olayla ilgili, hükümet yetkilileri, Eğitim Bakanlığı çalışanları ve okul yöneticileri ile yaptığı toplantıda, “Sovyet komutanların ve Büyük Vatan Savaşı kahramanlarının portrelerini asınız. Ama Stalin’in İnguş halkına yaptıkları trajiktir. Stalin, İnguşlarla birlikte birçok halkı, baskı altında bırakmıştır” dedi.

Yevkurov, ayrıca, afişten Stalin’in resmini kesen fizik öğretmeni Mikahil Timurziyev’in hareketini de değerlendirdi. Yevkurov’un ifadesine göre, öğretmenin hareketi de uygun bir davranış değildi.

Vesti Kavkaza’nın verdiği bilgilere göre, Stalin’in portresine yönelik bu hareketinden dolayı öğretmenin görevinden alındığı bilgisi yalanlandı.