Zakayev: “IŞİD’i Putin kontrol ediyor”

Çeçen İçkerya Cumhuriyeti Başbakanı Ahmed Zakayev, 22 Kasım Pazar günü “Oksana Sokolova ile Haftanın Olayları” programı için verdiği röportajda, “Bugün IŞİD Rusya Gizli Servisi ve Putin tarafından kontrol edilmektedir. Rusya başbakanı Paris’te meydana gelen terör saldırılarından haberdardı” dedi.

Zakayev açıklamasında, “IŞİD’in Rusya Gizli Servisi tarafından kontrol edildiğine dair kesin kanıtım var. IŞİD, Saddam için çalışan Irak Askeriyesi’nin bir kısmı tarafından kuruldu. Onların da Putin ve KGB’nin müttefiki olduğunu zaten biliyoruz. IŞİD’i oluşturan güçlerin bir bölümü de, IŞİD kurulduktan hemen sonra Kuzey Kafkasya’dan geldi. Bu gelenlerin IŞİD üzerinde büyük bir etkisi var ve aslında Rusya Gizli Servisi tarafından kontrol ediliyor” dedi.

Zakayev, konuşmasında ayrıca, “Putin Paris’teki terör saldırısından haberdardı” dedi.

“Paris’teki olayların siyasi sonuçları oldu ve bu sonuçlar sadece bir kişinin işine yaradı; Putin ve onun rejimi. Bunların sadece rastlantı olduğunu düşünmek naifliktir. Her halükarda, Paris’teki saldırıların planlanlandığına eminim” dedi.

İngiliz gazetesi The Observer’ın verdiği bilgilere göre, Barack Obama, daha önce yaptığı bir açıklamada, “Suriye’deki Rus askeri operasyonları IŞİD’e yardım ediyor” demişti.

Kaynak: Chechen Center

Tercüme: Ajans Kafkas