Zakayev: “Nemtsov cinayeti Çeçenleri karalamak için kullanılıyor”

Çeçen İçkerya Cumhuriyeti Başbakanı Ahmed Zakayev, “Nemtsov cinayeti Çeçenleri karalamak için kullanılıyor” dedi.

İnternational Business Times’ın İngiltere bölümüne konuşan Zakayev, konu ile ilgili ilginç detaylar aktardı. Umberto Bacchi imzasıyla yayınlanan söyleşinin tamamı şöyle;

Muhalif Rus siyasetçi Boris Nemtsov’un Moskova’da Kremlin’e nazır bir köprüde vurularak öldürülmesinin üzerinden iki hafta geçmişken cinayetin sırrı halen çözülebilmiş değil.

Rus yetkililer kısa süre içerisinde Rusya’nın Müslüman ağırlıklı Kuzey Kafkasya bölgesinden 5 kişiyi Putin’in siyasi rakibini öldürmekten yakalarken, tutuklanan kişilerin cinayeti işleme saiklerinin İslami inanışlarına bağlanması sadece analistleri değil kamuoyunun büyük bir bölümünü de tatmin etmedi. Dolayısıyla medya ve blog dünyası birbirinden farklı onlarca teoriyle doldu taştı.

Rusya’nın resmi açıklamasına göre, 55 yaşındaki eski Rusya Federasyonu Başbakan Yardımcısı Boris Nemtsov’u, Hz. Muhammed’i tasvir eden karikatürleri nedeniyle Ocak ayında saldırıya uğrayan Fransız hiciv dergisi Charlie Hebdo’ya yönelik desteğinden ötürü, baş şüpheli Zaur Dadayev öldürdü. Dadayev, cinayetle ilgili bir diğer şüpheli Anzor Gubaşev ile birlikte sorumlu tutuluyor. Diğer üçü, Gubaşev’in küçük kardeşi Şagid, Khamzad Bakhaev ve Tamerlan Eskerkhanov da tutuklandı ama bu isimlere herhangi bir suçlama yöneltilmiş değil. Bislan Şavanov isimli bir altıncı şüphelinin ise polis tarafından Çeçenya’da tutuklanmaya çalışılırken kendisini havaya uçurduğu söylendi.

Öte yandan, [Rus işgali altındaki] Çeçenya’da, 10 yıl Moskova destekli işbirlikçi silahlı birlikte yer alan Dadayev’in cinayeti işkence altında itiraf etmek zorunda kaldığını söylemesi ve Çeçenya’daki acımasız lider Ramzan Kadirov’un Dadayev’i “gerçek bir vatanperver” olarak tanımlamasıyla konu ilginç bir hal aldı.

Özellikle Kadirov’un açıklaması bazı Rus medya organları tarafından, Putin’in iktidar sisteminde yer alan iki gücün –Kadırov ve Rusya’nın istihbarat birimi Federal Güvenlik Servisi (FSB)- birbiriyle süregelen mücadelesinin ipucu olarak lanse edildi.

Bu arada Vladimir Putin’in kamuoyu önünden kaybolması da dedikoduların ve spekülasyonların ateşini arttırdı.

Cinayete ilişkin gerçekler halen ortaya çıkmamışken, IBTimes UK, Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Başbakanı Ahmed Zakayev’e cinayet ve cinayetteki Çeçen izi üzerine görüşlerini sordu.

Sayın Başbakan, Zaur Dadayev’i tanıyor musunuz?

Hayır, ismini ilk kez medyadan Boris Nemtsov cinayetiyle bağlantılı olarak duydum. Ancak, sizi temin ederim ki Putin’in kuklalarından birisi. Dadayev ve yakalanmak isterken kendisini patlatan ya da patlatılan Şavanov, Kadirov’un kendi idaresindeki 20 bin Çeçen milis ile Putin’e sadakat yemini ederek “Putin’in askerleri ondan gelecek her türlü emri yerine getirmeye hazırdırlar” dediği Grozni’deki askeri geçit töreninde yer almıştı.

Dadayev’in İslami saiklerle cinayeti işlediği iddiaları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Hiç inanmıyorum. Birkaç gün önce Moskova Komsomolets gazetesinde yer alan kanıtlarda, Nemtsov suikastında kullanılan aracın, sonbahar 2014’te Nemtsov’un evinin yanındaki güvenlik kameralarınca görüntülendiği kamuoyuna sunuldu. Bundan dolayı, eğer suikast 2014 yılı sonbaharında planlanmışsa, Ocak 2015’te Paris’te yaşanılan terörist saldırı ile herhangi bir bağlantısı olamaz. Dahası, Kremlin’in duvarlarının bitişinde, güvenlik kameralarıyla dolu ve Rusya’da hiçbir yerin olmadığı gibi sıkı korunan bir yerde böylesine dikkat çekici bir cinayetin Rus güvenlik servislerinin katkısı ve bilgisi olmaksızın işlenmesi mümkün değil. İşte bu nedenle, İslami Çeçen intikamı teorisi açıkça uydurmadır.

Nemtsov’u kimin öldürdüğünü düşünüyorsunuz?

Bu suikastle Kremlin, tek taşla iki değil, üç kuşu birden vurdu. Öncelikle, Rus siyasi sahnesinden yozlaşmış Kremlin’i kınayan ve düzenli Rus askeri kuvvetlerinin doğu Ukrayna’daki çatışmalara doğrudan katılımına ilişkin bir rapor hazırlayan karizmatik ve parlak bir muhalefet lideri ortadan kaldırılmış oldu. İkincisi, Kremlin bu cinayet ile diğer muhalif liderlere gözdağı verdi ve onları korkutmak için bunu örnek bir cezalandırma olarak kullandı. Üçüncüsü ise, Çeçenler bir kez daha dünya kamuoyunun önüne “fanatik İslamcılar” ve “acımasız katiller” olarak çıkarıldı. Bu tutum, bizi bundan dolayı barışçıl ve müreffeh bağımsız ulusumuzu inşa etmesi mümkün olmayan, fanatizm ve suç eğilimli insanlar olarak tasvir etmeye çalışan genel Rus propagandası ile aynı çizgide yer almaktadır.

Peki Kadirov’un bu olayda oynadığı rol ne? Dadayev’i bir “vatanperver” olarak tanımladı ve ardından da Putin tarafından “Onur Madalyası” ile ödüllendirildi.

Kadirov’un Nemtsov cinayetinde bağımsız bir rolü olduğunu sanmıyorum. Pek çok yorumcu soruşturmadaki Çeçen izinin Putin ya da çevresiyle anlaşmazlığa düştüğü söylenen Kadirov’a er ya da geç doğrudan yöneleceğini söyledi. Bu dedikoduların önünü kesmek için de Putin onu bir madalya ile ödüllendirdi. Bununla birlikte, bu madalyanın bir sonraki darbenin sürpriz bir şekilde kendisini yakalayabileceğini düşünerek geleceği hakkında endişeye kapılan Kadirov’u rahatlattığı gerçeğini göz ardı edemeyiz. Rus yapısının geleneksel olarak, politikaya entrikalarla yön verilen ve iktidardaki kişilerin hareketlerini tahmin etmenin çok güç olduğu ananevi Bizans adetleriyle yönetildiğini anlamanız gerek. Ancak Putin rejiminin genel stratejisi ortadadır: Rusya’da zaten de facto (fiili) olarak kurulmuş bulunan polis rejimini daha da sıkılaştırmak. Kısacası, Kadirov’un sözlerinin Kremlin’in istekleriyle uyum içerisinde Putin’i ve kendisini herhangi bir şüpheden temizlemekten başka bir amaç gütmediğinden kuşkum yok.