Haziran 2019, Kafkasya ve Kafkasyalılar için oldukça sıcak geçti. Kafkas diasporasında tekrar eden İstanbul seçimi, Çeçenya’da Titiyev’in serbest bırakılması, İnguşetya ve Dağıstan Cumhurbaşkanlarının olağanüstü değişimleri, Kabardey-Balkar’da Koçesoko’nun tutuklanması, Gürcistan’daki protestolar, Rusya’da ayaklanan gazeteciler öne çıkan konulardı.

Türkiye’deki Kafkas diasporasında tekrar edilen İstanbul yerel seçimleri dolayısıyla Çerkeslerin siyasetçilerle olan buluşmaları dikkat çekti. Binali Yıldırım, Ekrem İmamoğlu ve Doğan Duman ile buluşan sivil toplum kuruluşları taleplerini siyasetçilere iletme şansı yakaladılar.

Çeçenya’da uyuşturucu sakladığı iddiasıyla suçlu bulunarak dört yıl hapis cezasına çarptırılan Oyub Titiyev ilk önce ev hapsine alındı daha sonra ise serbest bırakıldı. Memorial İnsan Hakları Merkezi Çeçenya Şubesi Başkanlığı görevini bıraktığını açıklayan Titiyev, insan hakları faaliyetleri başta olmak üzere halkına hizmet etmekten geri adım atmayacağını kaydetti.

Dağıstan’da son dönemde artan Çeçenya ile sınır anlaşmazlıkları sonucu “Dağıstan topraklarından bir metrekareyi bile vermem” diyen Dağıstan Cumhurbaşkanı Vladimir Vasilyev bir gece ansızın rahatsızlanarak acil hastaneye kaldırıldı ve Artem Zdunov geçici olarak Cumhurbaşkanı’nın koltuğuna geçti.

İnguşetya da aynı şekilde Çeçenya ile sınır tartışmaları yaşayan diğer ülke. Orada daha güçlü hissedilen bu tartışmalar sonucu muhalif kesim aylarca süren protestolar gerçekleştirmişti. 2008’den beri görev yapan Cumhurbaşkanı Yunusbek Yevkurov bu gelişmeler ardından istifa etti. Yevkurov’un yerine Mahmut Ali Kalimatov geçti.

Kabardey-Balkar’da uyuşturucu bulundurmaktan tutuklanan Martin Koçesoko’nun serbest bırakılması için Çerkesler yoğun bir çaba harcadılar. Kafkas diasporası konuyla ilgili eylem, imza kampanyası ve yetkili mercilerle görüşmeler gerçekleştirdi. Koçesoko’nun cezası ev hapsine dönüştü.

Gürcistan’da 26. Ortodoks Parlamentolararası Genel Asamblesi’nin ikinci gün oturumuna Rus milletvekili Sergei Gavrilov’un başkanlık yapması üzerine protestocular parlamentoyu kuşattılar. Gelişmeler üzerine Meclis Başkanı İrakli Kobakhidze istifa etti ve seçim sistemi eylemcilerin isteği üzerine değiştirildi. Rusya bunlar üzerine Gürcistan’a olan denetim ve yaptırımlarını artırdı.

Rusya’da ise Kafkasya’daki tutuklamalara oldukça benzeyen bir tutuklama gerçekleşti. Uyuşturucu bulundurmaktan gözaltına alınan Ivan Golunov aslında yolsuzluk dosyaları üzerine çalışan bir gazeteciydi. Konuyla ilgili ayaklanan Rus gazeteciler çeşitli eylemlere imza atarken Golunov serbest bırakıldı.

Bütün bu gelişmelerle ilgili dikkat çeken haberleri aldığımız raporun dışında Ajans Kafkas sitesinden konularla ilgili detaylı söyleşi, köşe yazısı ve haberler incelenebilir.

Diğer Öne Çıkanlar