Kafkasya ve diasporanın gündemini Rusya ve Türkiye’deki olayların belirlediğini söyleyebiliriz. Mart ayında bu daha da görünür oldu.

Rusya’da Kremlin sarayına çok yakın bir mesafede gerçekleştirilen Boris Nemtsov cinayeti zanlısı olarak yakalanan kişinin Kadirov’un polisi çıkması Kafkasya’yı Rusya’nın gündemine taşırken, Türkiye’de Haziran ayında gerçekleştirilecek seçimler için bağımsız aday olan Çerkesler diasporanın gündemine Türkiye siyasetini taşıdı.

Diaspora için HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Kaffed ziyareti oldukça önemliydi. Ajans Kafkas Mart ayı raporunda ziyaretin politik yansımalarının dışında Çerkes diasporası içinden çıkan çözüm süreci öncesi döneme ait refleksleri de kritik etmeye çalıştık.

Nemtsov cinayeti Kafkasya’yı etkileyen bir konu olmasına rağmen Kafkasya’da ele alınacak tek konu değildi elbette. İnsan Hakları İhlallerinden, Suriyeli Çerkeslerin problemlerine, Abhazya Başbakanının istifasından, İnguşetya’da anadilde eğitim isteyen dindar matematik öğretmenine, “Kabarda” adı tartışmasının provakatif yansımalarından 8 Mart Balkar Sürgünü’ne ve Lezgi aktivist cinayeti ile Timur Kuaşev cinayetinin benzerliklerine kadar birçok dikkat çekici olay da raporumuzda yorum ve analizler ile birlikte sunulmaya çalışıldı.

Diğer Öne Çıkanlar