Kafkas diasporası Nisan ayını soykırım tartışmaları, Çerkesçe eğitimde kullanılacak alfabe ve seçim gündemiyle geçirirken, Kafkasya’da insan hakları ihlalleri ve Çerkes Bayrağı günü gündemin ilk sıralarında yer aldı.
Milli Eğitim Bakanlığı’nın Çerkesçe eğitimin Latin alfabesiyle gerçekleştirilmesini onaylaması, kronikleşmiş bir tartışmayı bu defa daha politik bir düzlemde gündeme sokarken Kafkas Dernekleri Federasyonu’nun belki de ilk kez bir devlet kurumu önünde eylem yapmasına sebep oldu. Bu durumu Ajans Kafkas Nisan ayı raporunda etraflıca incelemeye çalıştık.
Putin’in “Ermeni Soykırımı” ifadesini kullanmasıyla daha politik bir mecrada tartışılmaya başlanan ve karşıtlık kurularak gündeme getirilen Çerkes Soykırımı ve seçime bağımsız adaylar gündemiyle giden Çerkes diasporasının durumu da raporda analizine yer verdiğimiz diğer konular oldu.
Kafkasya’da ise Boris Nemtsov cinayetinin Kadirov’a uzanma ihtimali, Çerkes Bayrağı Günü kutlamaları, insan hakları ihlalleri, sivil toplum faaliyetleri ve Kafkasya Emirliği lideri Kebekov’un girdiği çatışmada hayatını kaybetmesi öne çıktı. Ayrıca Abhazya’daki sosyo-politik gelişmeler ve Kadirov’un federal güvenlik güçlerine tepkisi raporda etraflıca irdelendi.

Diğer Öne Çıkanlar