Daimi Gündem: İnsan Hakları
İnsan hakları ihlallerinin ve bu ihlallere karşı sivil mücadelenin eksik olmadığı bir coğrafyada insan hakları konusunun daimi gündem olarak görülmesi oldukça doğal. Kafkasya’da Şubat ayı da insan hakları ihlalleri ve bunları gündeme getirmeye çalışan aktivistlerin çabaları ile geçti.

Nalçik’te imama saldırı
Ay başında Kabardey-Balkar Cumhuriyetinin başkenti Nalçik’teki Mansur Camii imamı Anzor Şhanukov saldırıya uğradı. Ayakta tedavi gördükten sonra taburcu edilen ve internet üzerinden çeşitli tehditler aldığını belirten imam, saldırının göreviyle ilgili olduğunu tahmin ediyor.

Romanı yazılan imam: Kurman Ali Bayçorov
Roman, Bayçorov’un hayat hikayesini değil, mücadele ettiği hukuksuzlukları konu ediniyor. Hukuki bir sürecin roman olması nadir görülen bir şey olsa da “Bayçorov Davası” özel olarak incelenmeyi hak ediyor.
Kafkasya’da kısmen de olsa bağımsız hareket etme eğiliminde olan din adamlarının yaşadığı sıkıntıları yansıtan en popüler örnek olma özelliğini taşıyan “Bayçorov Davası” uzun süredir gündemde. Evinde uyuşturucu bulundurmakla suçlanan Stavropol Kray’ın Kislovodsk şehrindeki caminin imamı Kurman Ali Bayçorov, 12 Ocak’ta 3,5 yıl hapis ve 50 bin ruble para cezasına çarptırıldı. Savunma, kararı Stavropol Kray mahkemesine temyize götürdü. Vatandaşlar ve insan hakları savunucuları Karaçay imam hakkındaki suçlamanın asılsız olduğunu ve bölge yönetiminin cami inşaatıyla ilgili imamla girdiği anlaşmazlıktan kaynakladığını düşünüyor.
Bayçorov’un savunmasını üstlenen ünlü avukat, profesör Alaudi Musayev, Kislovodsk imamı davasıyla ilgili bir belgesel roman yazdığını, davanın ayrıca, danışmanlığını kendisinin yapacağı “Prosedür Terörü: Rusya İçin Milli Güvenlik Tehdidi” adlı doktora çalışmasına da konu olduğunu belirtiyor.
Musayev’in yaklaşık 450 sayfalık romanı 50 bin basılarak dağıtıma çıkmaya hazırlanıyor. Mahkeme belgeleri üzerine kurulu roman, dava sürecinde yaşanan bir çok insan hakları ihlalini ve federal görevlilerin karıştıkları suçları gözler önüne seriyor. Yayınlanmasının ardından kitap ilgili bütün devlet dairelerine Musayev tarafından ücretsiz olarak gönderilecek.

Diğer Öne Çıkanlar