Temmuz 2019’da Kafkasya’da siyasi tutuklamalar, seçimler, görev değişiklikleri, Kafkas diasporasında ise festivaller, kurban organizasyonları, doğal afetler öne çıkan konulardı.

Türkiye’deki Kafkas diasporası Sarı ailesi cinayetine tepki gösterdi, 15 Temmuz gazilerine ziyaretler, Düzce’deki Abhaz köylerini vuran sel felaketi, Kafkasya’ya dönük kurban kampanyalarının başlaması ve katılımların oldukça yoğun olduğu uluslararası festivaller dikkat çekti.

Abhazya’da her gün yeni bir gelişmenin yaşandığı cumhurbaşkanlığı seçimleri için geri sayım devam ediyor. Normal şartlarda 21 Temmuz günü yapılması gereken seçimler, Aslan Bzhania’nın sağlık şartları sebebiyle göstericilerin protestolarının ardından 25 Ağustos tarihine ertelenmişti. Ancak muhalif aday Bzhania sağlık nedenleri dolayısıyla seçimden çekildiğini açıkladı.

Dağıstan’da gazeteci Gaciyev’in durumu gündemden düşmedi. Chernovik gazetesi dini haberler sorumlusu Gaciyev, terörü finanse etme suçlamasıyla 18 Haziran’da tutuklanmıştı. Avukatları Gaciyev’in suçsuz olduğunu ve mahkemenin elinde herhangi bir kanıt olmamasına rağmen müvekkillerinin gözaltında tutulduğunu bildirdiler.

İnguşetya’da 11 senenin ardından cumhurbaşkanlığı görevinden istifa eden Yunusbek Yevkurov’un ardından siyasi değişiklikler devam etti. Yevkurov, Rusya Savunma Bakan yardımcılığına atanırken, geçici Cumhurbaşkanı Kalimatov, Yevkurov’un danışmanlarını görevden aldı. Değişiklikler müftülüğe kadar uzanırken 15 yıldır İnguşetya müftüsü olan İsa Hamhoyev yapılan seçimin ardından koltuğunu Abdurrahman Martazanov’a bıraktı.

Kabardey-Balkar’da Kanjal Olayları’nın etkileri devam etti. Rus yazar Viktor Kotlyarov’un, “Kanjal Savaşı: Asırlar Üzerine Bakış” adlı kitabına hakaret ettiği gerekçesiyle Balkar kökenli Hadis Tetuev’e 50 bin Ruble para cezası verildi. Nalçik Şehir Mahkemesine itirazlarda bulunan Tetuev, Kotlyarov’u rahatsız edecek bir şey yazmadığını, sadece kitapla ilgili eleştirilerde bulunduğunu ve cezayı hak etmediğini söyledi. Mahkeme Kotlyarov’un itirazını reddederken Tetuev kararı temyize taşıdı.

Karaçay-Çerkes’te Gajiyev bağlantılı Ebubekir Rizvanov tutuklaması dikkat çekti. Yerel mahkeme Rizvanov’un Dağıstanlı gazeteci Abdulmumin Gajiyev ve Karaçay-Çerkes’den girişimci Kemal Tambiyev ile birlikte terör örgütünü finansa ettiğini öne sürerek tutuklamalara devam etti.

Gürcistan’da 26. Ortodoks Parlamentolararası Genel Asamblesi’nin ikinci gün oturumuna Rus milletvekili Sergei Gavrilov’un başkanlık yapması üzerine başlayan protestolar durulmasına rağmen Rusya’ya ve Vladimir Putin’e yönelik eleştiriler devam etti. Putin’e canlı yayında küfreden gazeteci Giorgi Gabuniya işinden oldu.

Rusya’da yerel seçim dolayısıyla Moskova merkezli düzenlenen protestolara binlerce muhalifin katıldı. Seçimlere katılımı engellenen siyasi liderlere destek açıklamaları yapan protestoculara güvenlik güçlerinin müdahalesi sert oldu. Yüzlerce kişi gözaltına alınırken Putin’in en büyük rakibi olarak gösterilen Aleksey Navalnıy hapishanede zehirlendi.

Bakü-Tiflis-Kars demir yolu hattının Eylül ayında kullanıma açılacağının duyurulması, Türkiye ile Gürcistan arasında ilk ihracat trenin seferlere başlaması, Yunus Emre Enstitüsünün Kafkasya’da şube açma hazırlığını ifade etmesi, Türkiye’ye yönelik Azerbaycan ve Rusya’dan art arda gelen vize kolaylığı açıklamaları dikkat çeken diğer önemli başlıklardı.

Bütün bu gelişmelerle ilgili özet haberleri derlediğimiz raporun dışında Ajans Kafkas sitesinden konularla ilgili detaylı söyleşi, köşe yazısı ve diğer haberler incelenebilir.

Diğer Öne Çıkanlar