ABD ve Gürcistan yakınlaşıyor

Avrupa’da bulunan ABD Gücü komutanı Tümgeneral Ben Hodges ABD’nin, Gürcistan Silahlı Kuvvetleriyle ortak askeri eğitimleri arttırmak istediklerini söyledi.

Hodges, bu açıklamayı, 7 Eylül’de Tiflis’te düzenlenen ”Avrupa’nın Yeni Jeopolitik Manzarası” isimli uluslararası konferansta yaptı. Gürcistan’da iki gün süreyle yapılan konferans, McCain Uluslararası Liderlik Enstitüsü ve Gürcistan Ekonomi Politikaları Araştırma Merkezi tarafından organize edildi.

Tümgeneral Ben Hodges, “Gürcistan ile askeri ilişkiler güvene, ortak problemlere, Irak ve Afganistan’daki ortak görevlere dayalıdır. Bundan dolayı durumu sadece ortaklık olarak adlandırırsak doğru olmaz. Bu, ortaklıktan biraz daha fazlasıdır. Bu ortak mücadeleden gelen güvendir” açıklamasında bulundu.

Mayıs 2015’da Gürcistan askeri üssü Vaziani’de yapılan ABD-Gürcistan ortak askeri eğimi ile ilgili, Hodges, bu tür ortak eğitimlere gönderilen ABD askerlerinin sayısını arttırdıklarını söyledi.

Hodges ayrıca, bu tatbikatların amacının ABD’nin Gürcistan’a sadakatini göstermek olduğunu, diğer taraftan da Amerikan askerlerinin ne kadar hızlı bir şekilde Avrupa’nın farklı bölgelerine yetişebileceğini göstermek olduğunu belirtti.

Mayıs’ta yapılan ortak eğitimlere yaklaşık 200 Amerikan askeri katıldı. Hodges, gelecek yıl yapılacak ortak eğitimleri sabırsızlıkla beklediklerini ve katılım sayısının artacağını ifade etti.

Hodges Tiflis’te Gürcistan Savunma Bakanı Tina Hidaşeli ve Gürcistan Silahlı Gücü Genel Kurmay Başkanı Vahtang Kapanadze ile de görüştü. Kavkasia haber ajansının verdiği bilgilere göre, ABD ve Gürcistan askeri işbirliğinin güçlendirilmesi konusunun konuşulduğu görüşmelerde, ABD’nin ortak tatbikatlara katılımının arttırılması kararı verildi.