Abhaz yönetmene ödül verildi

Rusya’nın Hanti-Manski şehrinde yapılan “Ateşin Ruhu” uluslararası film festivalinde, genç Abhaz yönetmen Naur Garmeliya’nın “Köprü” filmi üçüncü oldu.

Garmeliya’nın ifadesine göre, asıl önemli olan filminin ödül kazanması değil, filmde anlatılanın, bu bir kişi olsa bile, anlatmak istediği şeyi birilerine iletebilmek.

Yönetmen, filmin senaryosunu yaklaşık bir Senede yazdı. Çekim yeri olarak Tkuarçal şehri seçildi. Yönetmene göre bu şehrin seçimindeki en önemli faktör, şehrin eskimiş, harap mimarisiydi. Yönetmenin, post-prodüksiyonda sorunları oldu, ancak “Lenfilm”, filmle ilgilendi ve giderlerinin bir kısmını üstlendi.

Film, Abhazya’nın ücra bir yerinde geçiyor. Başrollerde, Beslaha köyünde öğrenci olan Aslan Hiba ve yönetmenin babası Beslan Garmeliya oynuyor.

Aslan Hiba on yaşında, her gün köprüden geçiyor ve peynir satmak için savaşın yıktığı pazara gidiyor. Çocuk babasıyla tek başına sakin bir hayat sürüyor, ama bir anda on yaşındaki çocuğun tüm hayatı değişiyor.

Ondördüncüsü gerçekleştirilen “Ateşin Ruhu” Uluslararası film festivalinde, “Altın Tayga” ödülü “Serçeler” filmi ile İzlandalı yönetmen Runar Runarsson’a, “Gümüş Tayga” ödülü  Guatemala-Fransa yapımı “Iskhanul Volkanı” çalışmasıyla yönetmen Hayro Bustamante’ye verildi.

Sputnik Abhazya’nın verdiği bilgilere göre, yönetmenlerin ilk filmlerinin yer aldığı uluslararası film festivali “Ateşin Ruhu” 2002’den beri gerçekleştiriliyor.