Abhazya, Cenevre görüşmelerinin yeni oturumuna hazırlanıyor

Cenevre görüşmeleri eş başkanları ile bugün görüşen Abhazya Dışişleri Bakanı Vyaçeslav Çirikba, bakanlıkları tarafından yapılacak olan Cenevre görüşmelerinin yeni toplantısının başarılı ve yapıcı olacağını umduğunu ifade etti.

Çirikba, “Önümüzde önemli bir oturum var. Geçen oturum istediğimiz gibi geçmedi. Umuyoruz ki, o oturumdan gereken dersleri çıkaracağız ve yeni oturum daha başarılı ve yapıcı olacak. Önümüzde büyük bir görev var. O da, bölgeye barış getirmek. Bu meselede, Gürcistan ile güç kullanılmaması yönünde anlaşma imzalanmasının önemli bir etap olduğunu görüyoruz” dedi.

Çirikba’nın ifadesine göre, Gürcistan ile güç kullanılmaması konusunda anlaşma imzalanması oldukça zor, ancak yerine getirilmesi gereken bir görev.

Çirikba ayrıca yapılan görüşmede, sınır bölgelerindeki durum ve güvenlik konuları gibi farklı konuların da ele alınacağını belirtti.

Avrupa Birliği Cenevre görüşmeleri eş başkanı ve AB Güney Kafkasya özel temsilcisi Gerber Zalber de, Cenevre görüşmeleri katılımcılarının önünde önemli konular bulunduğunu belirtti. Ayrıca, yeni müzakere oturumunun yapıcı olmasını ve ardından ileriye dönük bazı adımlar atılabilmesini ümit ettiklerini kaydetti.

Sputnik Abhazya’nın verdiği bilgilere göre, Transkafkasya’da güvenlik ve istikrar konulu Cenevre görüşmelerinin 35. Oturumu, 22-23 Mart’ta yapılacak.