Abhazya için savaşan Adıgeylilere ödül töreni

Abhazya’dan Adıgey’e 19 Şubat’ta gelen heyeti Adıgey Başkanı Aslan Thakuşinov kabul etti.

Adıgey Başkanlığı basın sözcülüğünden yapılan açıklamaya göre, kardeş Abhazya cumhuriyetinden gelen misafirlerin ziyaret amacı, Adıgey yönetimi ile işbirliği konularını görüşmek ve Abhazya halkına vatan savaşında destek veren Adıgey gönüllülerine, Abhazya devlet nişanın takdim etmekti.

Açıklamada, “Heyette Abhazya savunma bakan yardımcısı, milli kahraman, tuğgeneral Zakan Nanba, 1992-1993 Abhazya Halkı Vatan Savaşı gazileri sivil örgütü ‘Arua’ başkanı, ‘Leona’ nişanı sahibi İlya Guniya, ‘Arua’ yüksek Konseyi üyesi Dmitri Hagba, Abhazya Devlet Başkanı Abhazya Gazileri ve Kuzey Kafkasya gönüllüleri ile işbirliği danışmanı Muayed Afaunov yer aldı” denildi.

Adıgey Başkanı Thakuşinov, görüşmede, Adıge ve Abhaz halkının asırlardır var olan kültürel ilişkilerine, tarihi ve dil akrabalığını ifade etti. Ayrıca geçen yıl Abhazya Devlet Başkanı Raul Hacimba’nın ikili ilişkilerin sağlamlaştırılması amacıyla Adıgey’e yaptığı ziyareti hatırlattı.

Abhazya heyeti, Adıgeyli gönüllülerin Abhazya devletinin inşasındaki önemli rolünü ve bugün “Adıgey Abhazya Gönüllüleri Birliği” sivil örgütü üyeleri ile yakın işbirlikleri olduğunu ifade etti. Zakan Nanba, Abhazya halkının Adıgeyli gönüllülerin hatırasını unutmadığını ve gençlerin onları isimleriyle bildiklerini söyledi.

Abhazya’da 1992-1993’de yaşanan savaşta hayatını kaybeden Adıgeyli gönüllüler: Adam Huade, Bislan Meretukov, Sergey Krınin, Kazbek Nehay, Rustam Habahu, Alik Hatkov, Mikhail Sabilrov, Sergey Dikolenko, Murat Şovgenov ve Aslan Mukov.

Adıgey’den toplam 180 kadar gönüllü Abhazya’da gönüllü olarak savaştı. Adam Huade ölümünden sonra Abhazya Kahramanı oldu. 10 kişi ‘Leon’ nişanı ile ödüllendirildi (beşi öldükten sonra), 21 kişiye ‘Cesaret’ madalyası verildi (beşi ölümünden sonra).

Adigea Today’in verdiği bilgilere göre, 19 Şubat’ta Adıgey Devlet Filarmonisi’nde törenle Adıgeyli 13 gönüllü ödüllendirildi. “Leon” nişanı Yevgeni Petrenko, Murat Kuijev ve Murat Kotsev’e verildi. “Cesaret” madalyası Aslan Açmiz, Ramazan Barço (ölümünden sonra), Nalbi Dzıbov, Musardin Zafesov, Rustem Zehov, Kaplan Kuijev, Amin Kostokova, Şiham Çesebiyev, Ruslan Kobj ve Sultan Hamhokov’a verildi.