Abhazya Suriyeli mültecileri kabul ediyor

Sohum, Suriyeli Abhaz ve Adıgeleri Kafkasya’ya geri çağırıyor.

Abhazya devlet başkanlığı idaresi çalışanı, siyaset bilimci Eslanda Smır, siyasi istikrarsızlık ve savaş şartları sebebiyle Orta Doğu ile Afrika’nın kuzeyinden başlayan göç akımının AB’de derin bir kriz oluşturduğunu açıkladı.

Smır’a göre, Avrupa ilk defa benzeri olmayan bir mülteci akımı ile karşı karşıya kaldı. Smır, On Kavkaz haber ajansından Anzor Daur’a yaptığı açıklamada, “Uygar ve müreffeh ülkeler, her yolu deneyerek AB bölgesine girmeye çalışan büyük bir mülteci akımıyla karşı karşıya” dedi.

Eslanda Smır, Abhazya’nın Suriye’deki krize baştan beri sorumlulukla yaklaştığını ve Suriyeli mültecileri kabul etmek için gereken tüm şartları oluşturduğunu ifade etti.

Uzman Smır, “Abhaz-Adıge kökenlilerin Abhazya’ya geri dönüşü artık mümkün. Abhazya cumhuriyeti isteyen herkesi kabul etti. Şimdiye kadar gelenlerin sayısı 540. Suriyeli Abhazlar sığınmak için özellikle ana vatanlarını seçtiler” dedi.

d47ca398

Abhazya’ya sığınanlardan Elbrus Abhaz, Şam’da Fransızca öğretmeni olarak çalışıyordu. Yaptığı açıklamada, “En iyi ülke, barış içinde yaşamanın mümkün olduğu yerdir. Burada barış içinde yaşıyoruz. Ve insanlar bize yardımcı oluyor, hiç kimse bize zarar vermiyor” dedi.

Ocak ayında geldiğinde ilk defa gördüğü topraklar hakkında, “ Abhazya, benim anavatanım. Burada, Abhazya’da köklerimiz var” diyor.

Suriye’de çiçekçilik yapan Valid Vacuh, 20 yıl önce Abhazya bağımsızlık savaşında, diasporadan gönüllü olarak katılmıştı. Altı ay önce, Suriye savaşı Şam civarına ulaştığında, eşi ve üç çocuğu ile dedelerinin topraklarına taşındı.

Kiraladığı dairede eşi Nur ve 10 yaşındaki oğlu Giahra ile oturuyor.

Zor sosyo-ekonomik durum ve kısıtlı kaynaklara rağmen Abhazya’nın tüm sorumluluklarını yerine getirdiğini söyleyen Smır, “Tüm aileler konut ve aylık yardım aldı. Şu anda yaklaşık 130 kişiye iş sağlandı, 100’den fazla Suriyeli çocuk okul ve okul öncesi kurumlarda eğitim görüyor” dedi.

Eslanda Smır’a göre, yurttaşların tarihi vatanlarına geri dönüşü Abhazya’nın öncelikli konularından biridir ve bu göçşer Abhazya’nın demografik problemlerini de hafifletebilir.

Abhazya hükümeti temsilcisi Vyaçesla Çirikba’nın ifadesine göre, mültecilerden Rusça ve Abhazcayı bilenlerin az sayıda olmasına rağmen, savaş sonrası adım adım inşa deilen Abhazya’nın onlara ihtiyacı var.

“Nujnaya Gazeta” editörü İzida Çaniya’nın belirttiğine göre, Abhazya yönetiminin demografi politikası sadece ekonomik değil etnik hususlar da içeriyor.

Çaniya, “Bizler Abhazya’da yaşayan etnik Abhazların sayısını arttırmaya çalışıyoruz” dedi.