“Abhazya, Türk yatırımcı için fırsat”

Abhazya-Türkiye Ticaret ve Ekonomik İlişkiler Temsilcisi Ruhi Karaalp, “Son dönemdeki olaylardan dolayı Rus pazarından çıkmak zorunda kalan Türk yatırımcılarının Abhazya’da ticaret yapmasını istiyoruz. Abhazya bu anlamda bulunmaz bir lokasyon” dedi.

Karaalp, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Abhazya’nın doğal güzelliklerinin yanı sıra iklim ve coğrafi olarak da bölgenin Antalya’sı konumunda yer aldığını söyledi.

Turizmin ülkenin önemli geçim kaynakları arasında bulunduğunu ifade eden Karaalp, Türk iş adamları arasında bölgeye yatırım yapanlar olduğunu kaydetti.

Karaalp, ülkenin tarım ve hayvancılık konusundaki potansiyeline değinerek, Türk iş adamlarının Abhazya’ya giderek modern tarım yapmaya başladığını bildirdi.

Burada üretilen ürünlerin Rus pazarına girebildiğini anlatan Karaalp, “Bölgede tarım ve turizm alanında iş adamlarımız faaliyet sürdürüyor. Gümrük Birliği Anlaşması olduğu için Abhazya’da üretilen ürünlerin Rusya’ya gümrüksüz girmesi söz konusu. Dolayısıyla Türk yatırımcıları bu konu üzerinde durmalı. Türkiye’deki sanayi ve ticaret odalarına ziyaretler gerçekleştireceğiz, Abhazya’da yatırım yapmalarını önereceğiz” diye konuştu.

Abhazya bulunmaz bir lokasyon

Karaalp, Türk iş adamlarının Rusya ve Abhazya bölgesinde yatırımları bulunduğunu belirterek, şöyle devam etti:

“Türk yatırımcının bölgeden çıkmasını değil, parkurlarını Abhazya’ya getirerek Rusya’daki işlerini burada sürdürebileceklerini düşünüyoruz. Son dönemdeki olaylardan dolayı Rus pazarından çıkmak zorunda kalan Türk yatırımcılarının Abhazya’da ticaret yapmasını istiyoruz. Abhazya, bu anlamda bulunmaz bir lokasyon. Türk yatırımcılarının Abhazya’da olmasını tercih ediyoruz. Şu anda Abhaz asıllı Türk vatandaşı orada iş yapıyor. Ticaret yapmak da kolay Abhazya’da, şirketinizi kendiniz kurabiliyorsunuz. Eğer ortaklık yapmak isterseniz doğru insanlarla birliktelik sağlanıyor. Abhazya’nın Türk insanına karşı bakışı gayet olumlu.”

Türk yatırımcı, Abhazya’nın potansiyelinden faydalanmalı

Karaalp, Abhazya’da yatırım yapmanın kolay olduğunu belirterek, devletin Türk yatırımcılara gerekli kolaylığı sağladığını söyledi.

Abhazya’ya geçen yıl 5 milyon turistin geldiğini ifade eden Karaalp, “Rublenin dünya piyasalarındaki değer kaybından dolayı Türkiye’ye gelemeyen Rus turistler, Abhazya’yı tercih etti. Abhazya’nın yatak kapasitesi çok zayıf dolayısıyla Türk yatırımcıların burada ciddi yatırımları var. Biz de kendilerine yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bu anlamda Türk yatırımcıyı Abhazya’nın potansiyelinde faydalanmaya davet ediyorum” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Bugün, Yenişafak