Abhazya ve Güney Osetya ConIFA’ya katılamadı

Bugün (17 Haziran) Macaristan’da başlayan ve 21 Haziran’da sona erecek olan ConIFA Avrupa Futbol Şampiyonası Abhazya ve Güney Osetya sporcuları olmadan gerçekleştirilecek. Abhazya ve Güney Osetya temsilcileri durumdan ötürü sporcularına siyasi sebeplerle vize vermeyi reddeden Macaristan’ı suçluyorlar.

Macaristan yönetimi, Abhazyalı futbolculara, tanınmamış devletler ve azınlıkların da katılabildiği ConIFA’ya katılabilmeleri için gereken Schengen vizesini vermeyi reddetti. Abhazya Dışişleri Bakanlığı sporcularına yönelik ayrımcılık yapıldığı açıklamasında bulundu. Turnuva’ya Güney Osetya’lı futbolcular da kabul edilmedi.

Güney Osetya Gençlik, Spor ve Turizm Komitesi Başkanı Sergey Zasseyev’in Kavkazki Uzel’e yaptığı açıklamada, ConIFA’nın Macaristan’da düzenlediği şampiyonaya Güney Osetya takımının alınmayacağını bildiren mektubun 13 Haziran’da geldiğini söyledi. Zasseyev’e göre, Mektupta alınmama gerekçesi olarak siyasi sebepler öne sürüldü. Zasseyev açıklamasını şu sözlerle sürdürdü: “Bizim turnuvaya katılımımız Gürcistan’ın Macaristan’a yaptığı baskı sebebiyle reddedildi. Mektupta ayrıca, organizatörlere Güney Osetya’nın turnuvaya katılımı halinde şampiyonanın başarısızlığa uğratılacağı şeklinde bir siyasi şantaj yapıldığı bildirildi.”

Bağımsız Futbol Kurumları Federasyonu (ConIFA) 2013’te kuruldu. ConIFA FIFA’nın kabul etmediği, siyasi olarak tanınmayan devletlerin, azınlıkların, devletsiz halkların ve bölgelerin çıkardığı takımlardan müteşekkil bir federasyon. ConIFA ilk şampiyonayı 2014’te İsveç’te “ConIFA Dünya Kupası” adıyla gerçekleştirdi. “ConIFA Avrupa Şampiyonası” ise bugün (17 Haziran) Macaristan’da başladı.