Abhazya ve Tataristan işbirliği anlaşması imzalayacak

Abhazya Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu, Abhazya ve Tataristan arasında ticari, bilimsel ve kültürel alanlarda imzalanacak anlaşma tasarısını onayladı.

Bakanlar Kurulu Başkanı Diana Piliya’nın ifadesine göre, anlaşma tüm ilgili mercilerin tümü anlaşmayı kabul etti.

Piliya, “Tüm ilgili kurumlar kendi uyarılarını ifade ettiler ve tüm uyarılar bu anlaşmada göz önünde bulunduruldu” dedi.

Abhazya Başbakanı Artur Mikvabiya, Abhazya ve Tataristan’ı kökleri tarihe uzanan karşılıklı ilişkilerin birbirine bağladığını söyledi.

Mikvabiya, “Tataristan ekonomik gelişim düzeyi ile Rusya Federasyonu cumhuriyetleri arasında üst bir düzeyde bulunuyor. Bu anlaşma bizim karşılıklı ilişkilerimizin gelişimine yeni bir ivme kazandıracak” dedi.

Başbakan Mikvabiya, Abhazya’da yaşanan 1992-1993 savaşında Tataristan Cumhuriyeti yönetiminin Abhaz halkına yardımda bulunduğunun altını çizdi.

Geçen yıl Ekim’de aralarında Rusya Devlet Duma milletvekili Fatıh Sibagatullin, Tataristan Ekonomi Bakanı Artem Zdunov, Tataristan Devlet Turizm Komitesi Başkanı Sergey İvanov da dahil olmak üzere 24 kişilik Tataristan heyeti Sohum’a bir ziyarette bulunmuştu.

Sputnik Abhazya’nın verdiği bilgilere göre, Tataristan Başkanı Minnihanov da Abhazya Devlet Başkanı Raul Hacimba’nın Temmuz 2015’de Kazan’a yaptığı ziyaretin ardından Abhazya’ya bir ziyaret gerçekleştirmişti.