“Adıge Khase, Karaçay-Çerkes siyasetinden silinebilir”

“Abaza” sivil örgütü yönetim kurulu üyesi Canibek Kujev, Adıge Khase’nin Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti’nde bulunan faal tek örgüt olduğu için hukuki alanda Çerkes halkının milli menfaatlerini koruyabilecek tek örgüt olduğunu ifade etti.

Kujev, Adıge Khase’nin lağvedilmesi düşüncesiyle ilgili olarak Kavpolit’e açıklamalarda bulundu.

Konuyla ilgili, bir tarafta Khase’nin zamanında hazırlayamadığı belgelerin, diğer tarafta yönetimin bazı temsilcilerinin müdahalesine bağlı zor bir durumun var olduğunu söyleyen Kujev, “Yönetimin, etkisini kullanarak Khase’yi ya tamamen kendi kontrolü altına almak istediğini, bu olmazsa siyasi arenadan tamamen silmeye çalıştıklarını” düşünüyor.

Kujev, “Karaçay-Çerkes’de, hukuki alanda Çerkes halkının milli menfaatlerini koruyabilecek tek faal örgüt” ifadesinin altını çizdi.

Kujev, “Şu anda bir problem var. Adıge Khase’ye baskıda bulunuluyor. Bunu Abazin toplumu temsilcileri de söylüyor. Çerkeslere de, daha önceden Abazinlere yapılanın aynısı yapılmaya çalışılıyor. Bu başarılabilir mi şüpheli, ancak girişim gerçek ve ciddi” dedi.

10 Mart’ta Karaçay-Çerkes’de, Adalet Bakanlığı’nın Adıge Khase’nin lağvedilmesi talebiyle ilgili ön duruşma yapıldı.

Karaçay-Çerkes Adalet Bakanlığı Sivil Toplum Kurumları şubesi başkanı Zaur Botaşev’in iddiasına göre, Adıge Khase’de yapılan denetlemede, kurumun tüzükte belirtilen faaliyetlerin dışına çıktığı tespit edildi.

Kavpolit’in verdiği bilgilere göre, bir sonraki duruşma 16 Mart’ta yapılacak.